3–24 Sleduj nás pri práci LIVE: Ako budujeme vizuálnu identitu inovatívnej školy
Jeden z našich projektov od zadania po dozrievanie novej značky vo výživnej sérii newslettrov.
V dvoch predchádzajúcich častiach (tu a tu) sme si povedali o tom, ako sme si vyjasnili zadanie, vytvorili názov školy Alma, pripravili vizuálne moodboardy a ako prebehol duel našich brand tímov.
Dnes si predstavíme víťaza
Naším cieľom bolo, aby si s nami mohol sledovať celý vývoj tohto projektu a zažil, ako postupne vzniká a vyvíja sa. Ako rozdielny je koncept z kick-off prezentácie v porovnaní s finálnou verziou. Ako prebieha jeho vylaďovanie a vylepšovanie. Ako sme identifikovali problematické časti a ako sme ich opravovali.
Chceme tebe aj nám takto pripomínať, ako sa nesmieme báť rušiť veci, do ktorých sme sa možno zamilovali, ale boli ťažko použiteľné. Nevedeli by vkusne zostarnúť, alebo by s nimi nevedel nik okrem teba pracovať.
Dokonalá identita nie je tá v tvojom portfóliu alebo v referencii na webovej stránke, ale taká, ktorá žije a funguje vo vnútri inštitúcie/firmy, pre ktorú si ju navrhol.
A náš redizajn funguje?
Skočme teraz v čase trochu dopredu, aby sme si overili, či je naša identita Almy iba na okrasu, alebo dokáže byť naozaj užitočná. Už prvý deň otvorených dverí v Alme s našou identitou privítal desiatky rodičov z okolia a zaplnil školu. Mnohí rodičia sa chceli zapísať do poradovníka vopred, aby ich deti mohli do školy chodiť o niekoľko rokov (keďže ešte nemajú vhodný vek). Teraz už netrpezlivo čakáme na počet podaných prihlášok do prvého ročníka. Vyzerá to tak, že to, čo sme vytvorili, škole naozaj pomáha osloviť jej cieľové skupiny.
Ale vráťme sa späť k rozuzleniu. Ktorý koncept si Alma vybrala?
A víťazom sa stáva: koncept Damiána Pastirčáka a Maroša Ľubu! To s tým víťazstvom je však trochu zavádzajúce, pretože u nás v Echte sa snažíme vždy rovnocenne komunikovať oba autorské tímy. Je rovnako dôležité vidieť aj to, čo nakoniec nebude vybrané – lebo možno práve vďaka tomuto sme si uvedomili niečo podstatné, čo sa nedostalo do zadania. U nás sú nepoužité koncepty rovnako dôležité ako tie „víťazné“ – zdôrazňujem tu tie úvodzovky.
Vizuálna identita a jej koncept
Jednou z najväčších výziev, ktorej oba tímy čelili, bolo to, že škola komunikuje na množstvo rôznych cieľových skupín. Na jednej strane sa prihovára deťom v rôznych vekových kategóriách – od hravých predškolákov až po sebavedomých teenegerov s telefónmi. Zároveň škola musí udržiavať oficiálnu komunikáciu s rôznymi orgánmi, ako štát alebo samospráva. Dôležité je tiež, aby identita rezonovala s očakávaniami rodičov, kde musí pôsobiť ako dôveryhodný partner. Napokon škola komunikuje aj smerom dovnútra k učiteľom.
Názov školy Alma je dostatočne akademický a dodáva relevantnosť, preto sme sa ho snažili vyvážiť pestrou vizuálnou identitou. Navrhli sme výrazné logo, ktoré prepája všetky cieľovky. Písmeno „A“ na začiatku a na konci je zámerne zaoblené, pridaný prvok oka dodáva logu aj komunikácii osobný rozmer a život.
Logo
Pôvodne sme navrhovali, aby sa logo menilo pre každú cieľovku. Zistili sme však, že toto riešenie má veľké praktické limity. Preto nechávame jednu verziu loga s tým, že rozvíjame ostatné kódy značky, ktoré vychádzajú z písmena „A“.
Celú vizuálnu identitu teda rozvíjame z tohto jedného písmena. Pre mladšie deti je maskotom, ktorý je ich veselým spolužiakom, niekým, s kým sa chcú hrať. Logo však rastie, lepšie povedané – dospieva spolu s deťmi. Starším žiakom umožňuje objaviť a rozvíjať svoj potenciál a tvorivosť. Vytvorili sme preto ilustrácie zo školského prostredia, ktoré vďaka oku maskota ožívajú. Máme tak v identite hravý prvok, ktorý však nepôsobí ani pre starších žiakov infantilne a je stále engaging.
Pre prípady, kde maskot nie je vhodný, sme z písmena „A“ vytvorili modulárny layout systém, ktorý tvorí masku pre fotografie alebo nástenku pre dôležité oznamy. Jeho modulárnosť nám umožňuje rozpracovávať aplikácie donekonečna a stále držať pokope identitu školy.
Písmo
Ako písmo sme vybrali kombináciu Neue Montreal a Right Grotesk. Pôvodne sme zvolili výhradne Neue Montreal, ktoré pôsobí dôveryhodne. Cítili sme však, že pri niektorých aplikáciách, kde používame iba písmo, nám chýba charakter. Navyše, škole sa s ním ťažko robilo, preto sme pridali ako doplnok výrazné nadpisové písmo Right Grotesk. Má vlastnú osobnosť a hlavne sa s ním ľahko pracuje, pretože je kvalitné.
Vďaka rozpoznateľnému logu a modulárnemu systému, vychádzajúcemu z písmena „A“, si môžeme dovoliť použiť pestrú farebnú paletu bez definovania konkrétnej primárnej farby. Farebná paleta je oslavou rôznorodosti a unikátnosti každého jedného študenta, učiteľa a rodiča, ktorí prídu so školou do kontaktu.
A čo bolo ďalej?
S touto case study si dáme na chvíľu pauzu a nabudúce sa pozrieme na iný z našich projektov. Ku škole Alma sa vrátime potom, keď budeme s odstupom času vidieť efekt rebrandingu a počet prihlásených detí do prvého ročníka. Rovnako si vyhodnotíme to, ako sa nám aj im darí identitu rozvíjať a pracovať s ňou. Nebudeme sa báť upravovať nefunkčné a ani ďalej rozvíjať a vylepšovať to, čo sa osvedčilo.
A rovnakú odvahu prajeme aj tebe!
Pekne a dobra case study!