2–24 Sleduj nás pri práci LIVE: Ako budujeme vizuálnu identitu inovatívnej školy
Jeden z našich projektov od zadania po dozrievanie novej značky vo výživnej sérii newslettrov.
Pamätáš si minulomesačný Dispatch? Ak nie, tak si ho nalistuj a pripomeň, lebo pokračujeme!
V minulej časti ste videli: povedali sme si, ako vzniklo toto zadanie, ako vyzeralo a ako sme absolvovali šprint namingu. K názvom sme mali pripravené aj vizuálne moodboardy a po výbere názvu Alma sme sa simultánne pustili do hľadania sloganu a tvorby vizuálnej identity. Prebiehalo to takto.
Dvojboj
U nás to máme tak, že každý projekt vedie jeden z partnerov štúdia a na zadaní pracujú vždy dvaja rozliční dizajnéri/dizajnérky. Niekedy si dokonca kupujeme nestranný pohľad od niekoho zo širšej skupiny našich dlhodobých externých spolupracovníkov.
Prečo chceme mať dva alebo tri pohľady na jednu vec? Navyše, keď nás tlačí čas? Budem sa opakovať z minulého newslettra, ale je to naozaj dôležité: neviem povedať, či je moje riešenie najvhodnejšie, ak som nevyexploroval dostatočné množstvo alternatív.
V tomto prípade na zadaní netypicky pracovali oba naše brandové tímy. Takže dokonca dvaja partneri a dvaja dizajnéri. Palo Kyselica spolu s Maťom Pyšným a Maroš Ľuba spolu s Damiánom Pastirčákom. Na Alme sme si chceli dať extra záležať, pretože ide o naozaj dobrú vec, ktorá môže pomôcť celej spoločnosti.
Začíname
Na začiatku sme sa zladili na našich a klientových očakávaniach a pripravili si tradične rešerš toho, ako to robia (dobre aj zle, aj veľmi zle) základné školy vo svete a na Slovensku.
Okamžite nám bolo jasné, že jednou z najväčších výziev bude rôznorodosť ľudí, ktorých má branding takejto školy zaujať a na ktorých má fungovať.
Primárna cieľovka sú pre nás dnes rodičia, ktorí majú na danú školu zapísať svoje dieťa. Čo čaká otec alebo mama 5 až 6-ročného dieťaťa od svojej školy?
Potom tu, samozrejme, máme aj to dieťa, ktoré by malo mať s estetikou jeho budúcej školy kamarátsky vzťah.
Zároveň deti nie sú homogénna skupina. Identifikovali sme tri podskupiny školákov s vlastnými špecifikami. Osloviť naraz hravých prváčikov, objavujúcich štvrtákov a zároveň „skoro dospelých” deviatakov, pre ktorých môže byť všetko trápne, je poriadna misia.
Netreba zabúdať aj na učiteľov, bez ktorých žiadna naozaj dobrá škola nemôže fungovať. Ako budovať ich hrdosť na značku a ako lákať tých najšikovnejších k nám?
A last-but-not-least verejnosť, širšia komunita podporovateľov, partnerov, potenciálnych sponzorov a podobne.
S týmto východiskom pred očami naše dva dizajnérske tímy zadefinovali dva prístupy, ktoré sme odprezentovali klientovi.
Prvý prístup: Živý organizmus pre všetkých
Škola je živý organizmus, pozostávajúci z viacerých veľmi rozdielnych skupín, s ktorými musí zrozumiteľne komunikovať a rezonovať. Sú to žiaci, učitelia, rodičia a verejnosť. Takisto inak sa musí škola prihovárať prvákovi a deviatakovi.
Chceme, aby každej z týchto skupín hovorila identita a komunikácia školy toto:
„Nestojím nad tebou, ale vedľa teba. Nevediem ťa za ruku, ale idem s tebou. Som skôr tvoj partner, ako tvoj nadriadený. Netlačím ťa, neťahám ťa za uši. Ideme spolu bok po boku, lebo máme spoločný cieľ.”
Rovnako chceme, aby sa všetky skupiny cítili školou pochopené, aby cítili, že ich potreby sú prijaté a brané vážne.
Názov školy Alma je dostatočne akademický a dodáva relevantnosť, preto sme sa ho snažili vyvážiť pestrou vizuálnou identitou.
Navrhli sme výrazné logo, ktoré prepája všetky vyššie spomenuté cieľovky. Písmeno A na začiatku a na konci je zámerne zaoblené. Pridaný prvok oka dodáva logu aj komunikácii osobný rozmer a život. Rešpektujúc, že by celá vizuálna identita Almy mala rezonovať s viacerými rozličnými cieľovými skupinami, to rozvíjame z tohto jedného písmena.
Pre mladšie deti je maskotom, ktorý je ich veselým spolužiakom – niekým, s kým sa chcú hrať. Logo však rastie, lepšie povedané – dospieva spolu s deťmi. Starším žiakom umožňuje objaviť a rozvíjať svoj potenciál a tvorivosť. Vytvorili sme preto ilustrácie zo školského prostredia, ktoré vďaka oku maskota ožívajú. Máme tak v identite hravý prvok, ktorý však nepôsobí ani pre starších žiakov infantilne a je stále engaging.
Druhý prístup: Škola, ktorá rastie s vami
Základným východiskom tohto prístupu bol fakt, že Alma ešte len vzniká. Má dobré základy, silný tím a vznešenú víziu, ale zatiaľ je to všetko len na papieri. Navrhli sme preto koncept identity, ktorá bude tento stav rešpektovať. Identitu si budú postupne dotvárať žiaci a učitelia samotní a ktorej bude rozumieť každý človek v škole.
Jediný prvok, ktorý je fixný a nemenný, bol symbol. Ten mal značke dodávať pocit inštitúcie a reprezentovať jej základnú hodnotu školy – rovnosť šance pre každého. Preto sme navrhli emblém, ktorý je rovnaký, aj keď ho postavíš na hlavu. Je v ňom zakódovaný odkaz na písmeno A a zároveň strom, ktorý má korene rovnako veľké ako korunu.
Túto myšlienku rozvíjal aj logotyp, ktorý kombinoval veľké a malé písmená. Jeho pravidlá sme uvoľnili tak, aby bola komunikácia autentická pre rôzne cieľové skupiny. A navyše, toto logo dokáže napísať každý, či už na klávesnici (aLmA) alebo prstom na okno.
Vizuálna identita pre prvý rok fungovania školy bola navrhnutá ako „čistý list” – vyznačený priestor, do ktorého postupne vnášajú život samotní žiaci, učitelia a okolie.
Nechceme diktovať, ako má vyzerať, ale ukážme, že u nás má každý priestor na tvorbu.
Na tomto princípe sa dá jednoducho postaviť princíp merchu, označenia tried alebo kampane.
Tak čo, ktorý prístup by si si vybral ty?
Ktorá cesta zvíťazila, ako sme vybraný koncept dokončili, ako s ním ďalej pracujeme a ako ho rozvíjame, si napíšeme v marci.