December
Ďakujeme, že ste celý rok odoberali náš Dispatch. Vydávame jeho verziu v tlačenej forme a 100 knižiek rozdáme odoberateľom zadarmo. Stačí ak vyplníš tento dotazník.
V tomto mesiaci sme sa s vami osobne stretli na decembrovej vizite. Rozprávali sme na nej o našich failoch aj poučeniach, o príbehu Dedolesu s jeho zakladateľom Jarom Chrapkom a predstavili sme tiež našu úspešnú platformu #slobodunápadom pre Tatra banku. Pozrite si jej atmosféru na našom Linkedine a vidíme sa s vami už vo februári.
Po extrémne silnom roku 2022 sme tento rok s tržbami mierne klesli a neprekročíme dva milióny eur. Zažili sme prekvapivo najslabší druhý kvartál v našej histórii a opäť si pripomenuli, že podnikanie ja najmä o schopnosti adaptovať sa. Najkrajšou vizitkou zmysluplnosti našej práce však nie sú čísla, ale ľudia. Tí, s ktorými môžeme pracovať na strane klientov a najmä tých 25, ktorí tento rok pracovali s nami a pre nás.
Koniec roka je okrem toho aj v znamení prezentácií konceptov a toho, čomu sa budeme venovať hneď v januári 2024. Nové OC Dunaj od CTP, Futbaltour, Ableneo, pekáreň Chlieb a láska, dokončovanie identity Eximbanky, nasadzovanie rukopisu Denníka N a aj naša srdcovka – súkromná základná škola vo Zvolene od tímu Juraja Hipša.
Stihli sme spustiť refreshnutý web, identitu a komunikačný koncept pre projekt Agáty od CRESCO a aj novú identitu a web pre kultovú cestovnú kanceláriu CK Slniečko.
Kde začína dobré zadanie?
Pre dobrý výsledok je vždy dôležité si na začiatku čo najpresnejšie zadefinovať očakávania. Čo presne chceme komunikovať, aká je najlepšia forma prezentácia a aké prostriedky sme pripravení vynaložiť. V zadaní by mala byť vždy ako prvá stručne a výstižne pomenovaná hlavná idea projektu. Rovnako je dôležité vedieť, koho chceme osloviť a z toho vyplýva aj ako to vieme primerane realizovať.
Kde začína tvoja rola na projekte?
Klient prichádza s nejakou predstavou realizácie a vizuality zadania a mojou prvou úlohou je pochopiť očakávania. Tu sa snažím na základe svojich skúseností posunúť projekt aj za horizont bežne videného. Mojou prvou úlohou je nájsť kreatívne riešenia vyjadrenia témy tak, aby boli obsah a forma zaujímavé, prekvapivé, v niečom nové, každopádne súčasné a autentické. V každom zadaní hľadám príbeh, skúmam vzťahy postáv alebo premís, ktoré nás privedú k výslednému vyjadreniu podstaty hlavnej myšlienky, ktorú chceme komunikovať.
Kde to nenecháš na iných, ale vždy to radšej spravíš sám?
Mojou hlavnou úlohou je nájsť „hrdinov”, ich príbeh a určiť formu. To, čo ma odlišuje od konkurencie, je ako kreatívne a unikátne dokážem pomenovať hlavné postavy (to platí aj pre neživé, resp. neosobné entity) a ich vzťahy. Rovnako definovanie formy rozprávania. Tak ako najviac nenávidím vyhľadávanie referencií na tvorbu moodboardov, tak si uvedomujem a mám to aj prakticky overené, že túto fázu musím spraviť sám. Rozdiely sú v detailoch a práve môj vkus ma robí jedinečným a konkurencieschopným.
Kde sa ti najlepšie vymýšľa a kde sa ti najlepšie sústredí?
Mám overené, že zaujímavé idey mi „napádajú” hlavne v dvoch navzájom odlišných prostrediach – tanečná hudba alebo rýchla chôdza. Vždy, keď tancujem v klube alebo na koncerte (ideálne elektronická hudba ), sa v mojej hlave odohrávajú vizuálne orgie a tie, ktoré prežijú do rána, sa stávajú základom konceptov a scenárov. Druhá, možno ešte prakticky plodnejšia situácia, je rýchla chôdza spojená s rozhovorom s inou osobou. Moja myseľ sa dostáva do úrovne “channelingu” a prirodzene produkuje zaujímavé a veľakrát úplne neočakávané idey. Samotná „fyzická” verbalizácia tiež pomáha. Rozhovor je ideálne prostredie na obrusovanie a vypilovanie myšlienok.
Naopak, na spracovanie nápadov preferujem pokoj a samotu, ideálne doma. Vždy sa mi zdalo cool a trendy pracovať v kaviarni, ale mne to proste nefunguje – potrebujem kľud. Dokonca aj hudba ma v tejto fáze zväčša vyrušuje.
Kde hľadáš inšpiráciu?
V posledných rokoch sa väčšina zdrojov inšpirácie z rôznych médií presunula online. Je to rozhodne internet, kde organicky sledujem pre mňa zaujímavé portály alebo tvorcov. Tým pádom aj keď prokrastinujem, vlastne pracujem. :) Ďalším zdrojom inšpirácie je pre mňa fyzické umenie. Každá návšteva kvalitnej galérie je vždy obohacujúca a to nielen formou spracovania umenia, ale aj pripomenutím potenciálu toho, čo je človek schopný vytvoriť.
Kde by sme na seba mali byť náročnejší?
Práve v najlepších umeleckých galériách si uvedomujem, kde až sa môžeme ako tvorcovia dostať. To, čo nás oddeľuje od vytvorenia dokonalého umeleckého diela (a tu to myslím obrazne, pretože každá ľudská činnosť môže mať kvalitu umenia), je úroveň nášho úsilia. Koľko času venujeme príprave a potom neskôr pri realizácii „vypiplaniu” detailov. Pre mňa sú pri projektoch rozhodujúce – kvalitná a do hĺbky premyslená príprava a sústredená realizácia, ktorá si najmä v postprodukcii vyžaduje dostatok času a energie.
Pri komerčných projektoch máme tendenciu si v podvedomí hovoriť, že to je „iba” práca pre peniaze a hľadáme spôsoby, ako si to zľahčiť. Náročnosť vlastne znamená zmenu prístupu k procesu tvorby alebo práce.
Tu sú dva rozhodujúce body, prečo by sme mali byť na seba náročný v príprave a aj pri realizácii:
A/ Výsledok našej práce je to, čo nám prináša budúce príležitosti. Naša práca je zároveň aj reklamnou kampaňou na nás samých. Kreatívne alebo unikátne spracovaný malý, nudný job, nám môže priniesť zaujímavý projekt, na ktorom túžime pracovať.
B/ Kvalitne doručená práca, robí šťastných klientov a ich zákazníkov. To sa nám vráti v podobe príjemného feedbacku a vlastne svojou prácou robíme svet lepším. Simple as that. :)
Recenzia
Svrček a mravce
Jakub Dušička, Full-stack dizajnér
Ilustrácie: Vojtěch Kubašta
Text: Jiří Zdeněk Novák
Preklad: Maša Haľamová
Z detstva si pamätám najviac jednu knihu. Hoci je text v slovenskom preklade krásny a dodnes si pamätám úvodné verše naspamäť, najviac mi v pamäti ostali ilustrácie. Tie, ktoré prechádzajú z jednej strany na druhú a môžem vidieť „za roh”, ako sa príbeh bude vyvíjať o stranu ďalej cez premyslené výrezy.
Dnes si knihu Svrček a mravce vybavujem ešte lepšie. Tak ako ju mne čítali moji rodičia, dnes čítam knihu ako rodič ja. Vilkovi čítam rozprávkový príbeh o bezstarostnosti, zodpovednosti a ako spoločnosť môže spojiť sily. Ja čítam z knihy 30 rokov starej, ale dá sa kúpiť dodnes v mnohých prekladoch. Ako mnoho iných diel Vojtěcha Kubaštu.
Praktický tip
Chybička se už nevloudí
Erika Kľúčiková, copywriterka
Toto sú moje všeobecné rady pri kontrole textu:
1. Vždy si po sebe nahlas prečítam text, ktorý mám niekomu poslať – kľudne aj niekoľkokrát. Okrem chýb tak viem tiež zistiť plynulosť textu.
2. Neposielam ho hneď, ale nechám si ho chvíľu uležať v hlave. Po určitom čase si daný text ešte raz nahlas prečítam a upravím.
3. Čím dlhší text, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa v ňom vyskytne chyba. Preto zvyčajne používam krátke slová, vety a odseky.
4. Snažím sa písať tak, ako hovorím – prirodzene a jednoducho. Ľudia zvyčajne strácajú pozornosť pri dlhých a zložitých vetách.
5. Ešte predtým, ako niečo pošlem do sveta, sa uistím, že príjemcovi bude jasné, čo chcem, aby pochopil alebo urobil.
6. Keď si nie som niečím po gramatickej stránke istá, obrátim sa na Sibylu Mislovičovú alebo juls.savba.sk.
7. Pri kontrole textov si dávam pozor hlavne na tieto chyby – chýbajúca medzera pred znakom (20 %, 5 € a pod.) a z oboch strán pri pomlčke ( – ). Naopak, pri lomke sa nedáva vôbec (m/s). Pri interpunkcii nejde medzera pred, ale až za ňu (24. 12. 2023). Čiarka sa píše vždy za týmito podraďovacími spojkami – ale, keď, že, lebo, ak, aby, ktorý.
Úvaha
Najstaršia technológia na svete
Jakub Ptačin, CEO & Partner
Nám, marketérom, sa popri neustálom naháňaní sa za najnovšími technológiami, podarilo vynechať tú najdôležitejšiu: humor. Smiech je jednou z najstarších technológií, ktoré máme. Prvý zaznamenaný vtip bol napísaný Sumermi už na starovekých tabuľkách okolo roku 1900 pred Kristom. A bol to vtip o prdení.
Povedal Andy Pearson, viceprezident pre kreatívu vo firme Liquid Death, a ja by som chcel túto sériu mikro úvah skončiť práve týmto citátom. Ak zmiešate všetky farby, vznikne vám iba šedá. Príliš veľa zaujímavých, odvážnych a vtipných konceptov, značiek a kampaní nebude nikdy zrealizovaných, lebo sa na nich muselo zhodnúť príliš veľa ľudí alebo chýbala odvaha. Všetko sa dnes zlieva do jedného nerozoznateľného mixu nudy.
Prajem vám, aby ste sa nebáli humoru, aby ste sa nebáli robiť rozhodnutia a nečakali na súhlas väčšiny – lebo ak sa na tom zhodla väčšina, je to príliš bezpečná cesta.
Pôvodný citát:
In a world where we as marketers are always chasing the latest technologies, we've left the most important one in the dust: humor. Laughter is one of the old technologies we have. The first joke ever recorded was written on ancient tablets in Sumeria around 1900 BCE. And it was a fart joke.
Andy Pearson, VP of Creative v Liquid Death
Web inšpirácie
Michal Chovaňák, CTO, Partner
“I keep things simple, creative and nonsense-free”. Takto opisuje svoju prácu dizajnér Martin Ollivere a úplne sa s ním stotožňujem – aj čo sa týka jeho webstránky. Veľmi šikovne využíva drobné motion animácie a priamo rozpráva o sebe, procesoch a svojej práci.
OpenBook je nový sprievodca pri interpretácii symbolov, ktoré sa objavujú v snoch. Vraj je výklad snov dôležitý na svoj osobnostný rozvoj, no ak ho neberiete až tak vážne ako iní, odporúčam sa pozrieť aspoň na ich web. Páči sa mi, ako využívajú jednoduchú techniku za pomoci shaderov (tie animované machule) na odkrývanie obsahu.
Gucci Beauty Wishes
Stále ma fascinujú “enhanced experiences” weby a baví ma sledovať ich reálne využitia. Gucci chceli zmeniť svoju sviatočnú kampaň „Gucci Beauty Wishes“ za pomoci moderných webových technológií. Prišli s digitálnym zážitkom, kde sa návštevník vie pohybovať vo virtuálnej záhrade a nakupovať produkty.