November
Ďakujeme všetkým, ktorí zažili našu novembrovú vizitu! Postupne spúšťame redizajn identity pre Eximbanku a rovnako tak evolúciu identity pre Denník N, ktorú už môžete cítiť na ich sociálnych sieťach. Do konca roka máme na stole ešte veľa krásnych projektov. Pripravujeme branding nových pekární a kaviarní v Chlieb a láska, modernú základnú školu vo Zvolene pod vedením Juraja Hipša aj identitu kultovej bratislavskej stavby OD Dunaj.
Ktorý dizajn princíp nikdy nevyjde z módy?
Práca s mriežkou. Grid ako dizajnový systém, s ktorým sa dajú vytvárať kompozície obrazu, funguje roky. Ponúka širokú škálu odtieňov, ako ho využiť. Prekvapuje ma, aký je tento systém hlboký a neprebádaný.
Ktoré otázky by si mal klient pred novou identitou najskôr zodpovedať?
Kto som? Čo robím? Prečo je to dôležité? – táto posledná otázka je kľúčová a väčšina značiek má problém si ju zodpovedať.
Ktoré časti procesu tvorby vizuálnej identity sú pre teba ako dizajnéra najdôležitejšie?
Som stará škola. Pozorovaním som si vytvoril systém, akým pracuje moja myseľ. Po prvé – potrebujem nasať všetky informácie a obrazy k téme. Potom príde dôležitá fáza – nuda. Počas nudy sa mi začnú spájať všetky neurónové dráhy a začnú prichádzať nápady. Nasleduje druhá fáza, počas ktorej pracujem veľa analógovo. Rešerš, pero, papier, skice. Veľa skíc. Nekreslím pekne. Stačí mi to však na vyprodukovanie nápadov a ich testovanie. Ak mi to funguje na papieri, na 90 % to funguje aj digitálne. Následne sa pustím do exekúcie. Čím som starší, tým ma viac baví proces ako výsledok.
Ktoré značky to podľa teba robia dobre?
Všetky, ktoré to robia konzistentne a nemenia každý rok svoje hodnoty. Patagonia alebo Freitag sú dobrým príkladom.
Ktoré štúdiá alebo dizajnéri/dizajnérky to podľa teba robia dobre?
Cítim sa zahltený vizuálnymi vecami, ktoré sa na nás valia zo všetkých smerov. Dávam si oddych od ich sledovania. Všetko sa zjednodušuje a začína sa na seba podobať. Unavuje ma to.
Bavia ma však vizuálne systémy od SDL.se (Stockholm Design Lab). Pre svoju hravosť mám rád Veronicu Fuerte z heystudio.es, ktorá mala výbornú prednášku na ByDesignConf. Na ponorenie sa do hĺbky a remeselnej precíznosti sa mi páči práca od Slováka menom Miro Kozel studiogoat.com.
Zbieram fotografické knihy a myslel som si, že táto téma je už vizuálne vyčerpaná, ale Milan Nedvěd mnmnmnmn.studio ma stále prekvapuje inovatívnosťou.
Ktoré záľuby mimo dizajnu ťa robia lepším dizajnérom?
Paradox. Čím viac času venujem aktivitám, ktoré nesúvisia s dizajnom, tým produkujem lepšie nápady. Japonský zelený čaj (keramika, filozofia, čajové obrady). Hrám spoločenské hry (strategické, fantasy) a maľujem k týmto hrám figúrky. Staviam LEGO. Sketchnotujem. Fotografujem čiernobiely dokument. Spoluorganizujem výstavy. Chodím do lesa. Varím. Pečiem.
Ktoré knihy by si mal prečítať každý dizajnér?
Čokoľvek, čo nesúvisí s dizajnom a obohatí ho po vnútornej stránke, otvorí dvere novým pohľadom. Čítam fantasy (trilógie Pána Prsteňov, Zaklínač, Fablehaven). Baví ma próza od Haruki Murakamiho. Psychológia, well-being. Ale predsa len z dizajnu a značiek sú to tieto tituly: The Brand Gap – Marty Neumeier – pre mňa biblia o značkách, princípy, ktoré fungovali v minulosti a fungujú aj teraz.
Séria kníh The Process od The Brand Identity – nahliadnutie do procesu tvorby značiek, ktoré vytvorili úspešné kreatívne štúdiá.
Recenzia
Do Pause. You are not a To Do List – Robert Poynton
Michal Chovaňák, CTO, Partner
Na horských túrach sú dva typy ľudí. Jedni sú tí, ktorí si to chcú odškrtnúť z task listu. Naplno sa sústredia dostať sa na vrchol čo najrýchlejšie. Spotení, fučiaci, bez úsmevu. Potom sú tu tí, ktorí berú túru ako zážitok, zastavia sa, užijú si výhľady a idú ďalej.
Robert Poynton vo svojej knihe píše práve o pauzách. O dôležitosti zastaviť sa a vnímať, čo sa deje v okolí, mimo našich to do listov. Pauze dáva rôzne pomenovania a rovno ponúka aj tipy, ako ju praktizovať. Spomína tiež, že ak si nedokážeme nájsť čas na pauzu, tak naše telo je natoľko „múdre”, že zariadi, aby sme si ju spravili. Vyhorenie je dobrý príklad.
“There is more to life than getting things done. The pause allows something to happen which would otherwise not occur, and you never quite know what that will be.”
Byť zaneprázdnený je byť lenivý. Táto zmena v uvažovaní vo mne zarezonovala najviac. Zaneprázdnenosť je vlastne forma vyhýbania sa. Práve to, že sa zastavíme, nám umožňuje posúvať veci dopredu. Pauza patrí do normálneho pracovného života, má hodnotu a je dokonca nevyhnutná.
Robiť pauzy nie je zvyk, ktorý sa dá integrovať po prečítaní jednej knihy. Je to však dobrý začiatok, je to možnosť nahliadnuť za oponu. Presne to táto kniha ponúka. S odstupom je príjemné uvedomenie, že aj pri sebe a aj v Echte vidím po tejto stránke zlepšenia. Namiesto rútiacich sa turistov sa vieme aj zastaviť a užiť si výhľad. Fučíme a potíme sa stále.
Praktický tip
Kontrola nad farbami v Illustratore a InDesigne
Richard Lavrík, DTP
Pri hľadaní finálnej podoby vizuálov vieme zahltiť seba aj súbor, v ktorom robíme, rôznymi farbami. Dobrou praktikou je urobiť si pred finálnym exportom vo farbách poriadok. Aby tá pracne definovaná korporátna farba bola ozaj tá korporátna farba. Na každom objekte.
Či už pracujeme v Illustratore alebo InDesigne, postup je podobný. Po kliknutí na hamburger vpravo hore v okienku Swatches, nájdeme v oboch programoch dve užitočné možnosti – zhruba v strede vyrolovaného submenu. Sú to položky “Select All Unused“ a “Add Unnamed Colors“ (InDesign) alebo “Add Used Colors“ (Illustrator).
Prvá možnosť “Select All Unused“ nám zvýrazní v okienku Swatches všetky farby, ktoré síce máme v palete, ale nikde v dizajne ich už na žiadnom objekte (výplni alebo čiare) použité nemáme. Spokojne ich môžeme vyhodiť. Počas hľadania finálnej vizuality sa ich tam vie nakopiť habadej, no už ich nepotrebujeme.
V nasledujúcom kroku použijeme druhú možnosť – “Add Unnamed Colors“ (InDesign) alebo “Add Used Colors“ (Illustrator), ktorá nám skontroluje všetky objekty v súbore. Akékoľvek farby, ktoré síce sú v dizajne použité, ale nemáme ich v palete, do nej pridá.
Takže na prvý pohľad vidíme, či sa nám tam nahromadili veľmi podobné, jemne odlišné odtiene jednej farby, alebo sú tam naozaj len tie, ktoré sme sa tam rozhodli mať.
InDesign má následne jemne navrch. Ak zvolíme farbu, ktorá je v dizajne použitá a pokúsime sa ju z palety vymazať, vždy nám ponúkne okno, v ktorom môžeme danú farbu jedným klikom nahradiť inou. Urobí to v celom súbore vrátane Mastrov a zamknutých objektov a vrstiev. Ak ho neponúkne, daná farba v celom súbore nie je použitá.
Je to veľmi užitočné, ak napríklad chceme v celej knihe zmeniť sólo farbu, alebo namiesto dvoch rôznych použiť jednu.
Illustrator túto funkciu nemá a dovolí nám vymazať farbu aj keď je použitá. Preto prípadné nahrádzanie treba robiť cez Select všetkých objektov rovnakej farby. Tu však prichádzajú do hry zamknuté vrstvy a objekty, ktoré bude Illustrator ignorovať.
Úvaha
Pozor na cudzie filtre
Jakub Ptačin, CEO & Partner
Ak pracuješ na zadaní, snaž sa dostať čo najbližšie k zdroju informácie. Ak pracuješ iba s výcucom alebo abstraktom tretej strany, prijímaš informáciu filtrovanú autorom tohto zhrnutia. Ak je jeho alebo jej filter pre teba dôležitý, je to OK. Ak je však iba mimovoľným produktom procesu alebo zadania, snaž sa dostať hlbšie.
Osobné stretnutie je nenahraditeľné. Osobné pozorovanie je nenahraditeľné. Osobná skúsenosť je nenahraditeľná.
Vnímaš oveľa viac vecí, ako si schopný si uvedomiť a tie potom prepájaš spôsobmi, ktoré sú ďaleko popredu za tvojím racionálnym procesom tvorby.
A ešte jeden malý tip: skúšaj čítať viacero rôznych kníh naraz (mne fungujú 3). Informácie, ktoré z jednej postupne čítaš, prepájaš získanými filtrami z čítania ďalších dvoch a cez tieto filtre vnímaš úplne iné informácie ako dôležité a zaujímavé.
Takto mám práve rozčítanú sociologickú knihu, ekonomickú a aj knihu o rodičovstve.
Web inšpirácie
Michal Chovaňák, CTO, Partner
Enpower Trading
Baví ma, keď má web nejaký fórik, niečo naviac. Enpower Trading, predajca energie v Južnej Afrike, šikovne prezentuje svoje portfólio rôznych druhov energie pomocou “low fidelity” 3D modelov. Tú drobnosť, ktorú spomínam na začiatku, nájdete v hornom paneli. Je tam indikátor na spotrebu energie, ktorá sa dá znížiť zapnutím dark módu alebo vypnutím animácií a podobne. Veľmi pekne to hrá s hlavnou myšlienkou spoločnosti – dodávať čistú energiu.
Neoplants
Izbová rastlina vytvorená bioinžinierstvom? Žiadny problém. NASA sa snaží pre svoj vesmírny program vyvinúť rastliny, ktoré budú recyklovať vzduch. V Neoplants ich výrazne predbehli a podľa ich webu majú nový typ rastliny, ktorá má 30x lepšie výsledky. Ich web nie je v ničom unikátny, ale páči sa mi, ako podávajú informácie. Je to výborný príklad dobre spraveného produktového webu.
Ethnocare
Odlíšiť sa od konkurencie je dôležité aj v ortopedickom biznise. Ethno Care prináša okrem inovatívneho produktu pre pacientov po amputácii aj technológiami prešpikovaný web. Používa snáď všetky aktuálne moderné prístupy – 3D modely, skrolovacie animácie a videá alebo plynulé prechody medzi podstránkami.