Október
Perfektná októbrová vizita je za nami, vybookovaná novembrová pred nami a ak nechcete zmeškať decembrovú, sledujte poctivo tieto e-maily. Spustili sme nový web pre Teach/for Slovakia (rozvíjali sme identitu, ktorú robil Milk). Case study o redizajne značky Mindworx je už na našom webe. Dokončili sme krásny fintech projekt aj branding fotovoltaickej firmy, ale tie predstavíme po ich oficiálnom spustení. Na našom Instagrame nájdete novinku Fillbot popri aplikáciách Parking around a Mores.
Ako prekladať informácie medzi klientom a štúdiom?
Najskôr sa snažím pozorným počúvaním klienta pochopiť brief a potom hľadám formy jazyka blízke konkrétnym ľuďom, ktorí budú na zadaní robiť. Je to disciplína medzi psychológiou a tlmočníctvom.
Ako pracovať s egom pri manažovaní kreatívcov?
Nechávam im priestor. Mám šťastie, že pracujem s ľuďmi, ktorí chápu svoje miesto v procese. Práca s kreatívcami je pre mňa obohacujúca. Je to veľmi individuálne a každý počúva na niečo iné. Základom je spoznať ľudí, mať ich rád, mať otvorenú myseľ a nenechať sa opantať svojím úsudkom, ktorý môže byť niekedy klamlivý.
Ako vyhodnocovať spätnú väzbu od klienta? Ako vyhodnocovať, čo akceptovať a za čo bojovať?
Závisí od typu a dôležitosti spätnej väzby. Klient aj agentúra majú spoločný cieľ. Klient pozná svoje prostredie najlepšie a má dôvody, prečo chce povedať niečo inak. My zas vieme, prečo bude niečo lepšie fungovať v dizajne alebo v kampani. Dôležité je počúvať s porozumením, nebrať si veci osobne a vzájomne sa rešpektovať. Bojovať za víziu s dobrým výsledkom sa oplatí vždy.
Ako sa môžu firmy lepšie pripraviť na spoluprácu s agentúrou?
V prvom rade si odporúčam pozrieť práce agentúry a navnímať tak jej DNA. Rande naslepo je risk. Budete spolu tráviť veľa času a teda nechcete, aby ste mali pri písaní e-mailov a zdvíhaní telefónu tŕň v päte. Klient by si mal reálne zhodnotiť potreby a podľa toho si vybrať agentúru. Ďalej by si mal nastaviť reálne očakávania a alokovať tím kompetentných ľudí. Títo ľudia budú skoro v dennom kontakte s agentúrou, preto je dôležité, aby ich tento typ práce bavil.
Ako na lepší time management?
Každý má iný systém. Mne funguje kalendár. Na úlohy, ktoré potrebujem spraviť, si v kalendári vyhradím čas. Podstatou práce accounta je byť k dispozícii pre klienta takmer neustále. Preto mám na excelovské záležitosti vyhradené skoré ráno ešte predtým, ako sa rozbehne bežný denný kolotoč.
Ako nepanikáriť, keď sa začnú veci kaziť?
Život ma naučil. Každý deň sa presviedčam o tom, že kľúčom je kľud. Mne pomáha sa rozprávať o tých veciach a prísť na to, prečo sa kazia. Následne hľadám všetky možné scenáre a kombinácie, aby sa veci zase naštartovali.
Ako relaxovať?
Tým, čo nás baví a tam, kde sa cítime dobre. Relaxovať cielene a pravidelne. Ja sa rada prechádzam sama alebo so svojou rodinou. Chodíme za dobrým jedlom, kávou, kultúrou. Rada sedím v kaviarni, no rovnako rada som aj u našich v kuchyni – skrátka s ľuďmi, ktorých mám rada.
Eva Kániková
Account Director
Recenzia
Essex County & Na západe nič nové
Jozef Koleják, Full-stack developer
Tentokrát recenzia na veľmi netradičný komiks – magnum opus oceňovaného kanadského komiksového scenáristu, výtvarníka a televízneho producenta Jeffa Lemire. Autor nás pomocou jednoduchej čiernobielej kresby a minima dialógov vtiahne do života postáv s dojemnými životnými príbehmi, zložitými vzťahmi, tajomstvami, smútkom – a zároveň chuťou do života v neúprosnej kanadskej krajine. Jednotlivé časti zbierky sú spojené ústredným motívom a spoločným priestorom. Ich prelínanie v čase a spájanie malými detailmi formuje jednotný organický príbeh. Tento skvost nádherne ukazuje, že aj v jednoduchých životoch sa často skrývajú hlboké príbehy.
P. S.: V súčasných časoch, kedy sme svedkami viacerých vojenských konfliktov, odporúčam aj knihu z povinnej stredoškolskej literatúry – Na západe nič nové od Ericha Maria Remarqua. Toto realistické dielo nám ponúka hlboký pohľad na príbehy mladých ľudí v časoch prvej svetovej vojny. Autenticky zobrazuje nezmyselnosť násilia, hrôzy vojny a ich ničivý vplyv na ľudské životy. Prinúti nás zamyslieť sa nad hodnotou života a zdôrazňuje dôležitosť úsilia o mier.
Praktický tip
Šetrite čas - meňte texty
Lukáš Vavrinec, Full-stack dizajnér
Práve som dokončil 80 rôznych obrazoviek s obsahom pre balíky, ktoré si užívateľ môže kúpiť alebo získať v aplikácii. Dizajn je uprataný, texty finálne, klient nám to úspešne schválil. Iba žeby nie?
Stáva sa, že po dokončení dizajnu, prichádzajú na rad textové korektúry. Občas nejaká tá hrúbka, čiarka, dĺžeň.
Ale čo ak chceme zmeniť nadpis sekcie alebo parameter v tabuľke, ktorý sa opakuje skrz na skrz vo všetkých obrazovkách? Ak chceme upraviť component, stačí nám upraviť len ten hlavný v knižnici a zmení sa všade. Dokážeme však takéto niečo aj s textom?
Dokážeme!
Dokonca na to nie je potrebné inštalovať žiadny špeciálny plugin. Figma ho už zakomponovala priamo do svojho vyhľadávača, takže okrem vyhľadávania dokážeme slovo či celé slovné spojenie vyhľadať a nahradiť novým.
Postup:
V ľavom hornom rohu klikneme na ikonu lupy.
Do políčka napíšeme slovo alebo slovné spojenie, ktoré chceme upraviť.
Následne klikneme na ikonu filtra vedľa políčka na písanie.
Vyberieme druhú možnosť – Replace.
Následne sa nám otvorí druhé políčko na zadanie nového slova či slovného spojenia, ktorým chceme nahradiť vyhľadávaný pojem.
Na koniec si môžeme vybrať či chceme upraviť len nami vybrané texty, alebo zmenu aplikujeme na všetkých screenoch v rámci otvorenej page.
Ďalej máme možnosť vykonať zmenu v celom projekte, respektíve vo všetkých pages.
A to ušetrí už veľa času.
Úvaha
O sebavedomí
Jakub Ptačin, CEO & Partner
Be careful what you wish for, not because you’ll get it but because you’ll be turned into the thing that can get it. It’s not a process where you just ask for something and it magically appears, it’s a process that breaks you down and rebuilds you into the right tool for the job.
Povedal Jed McCenna.
Tvoje ciele z teba postupne spravia čoraz lepší nástroj na ich dosiahnutie. Aký nástroj z teba vytvárajú tvoje dnešné ciele? A hlavne – si si toho vedomý/vedomá?
Stroj na peniaze, stroj na moc, stroj na slávu?
Alebo z teba budú budovať radšej stroj na prepájanie, stroj na pomoc alebo stroj na (doplň si sám/sama).
Web inšpirácie
Michal Chovaňák, CTO, Partner
Animačná knižnica GSAP, moja veľká srdcovka, ktorú v Echte používame na takmer všetkých našich weboch, má nový redizajn. Pôvodná stránka bola staršia ako sám čas a vôbec neodzrkadľovala možnosti, ktoré GSAP ponúka. Jadro webu sú animácie – a to je po novom jasné na prvú. Super.
Web islandského umelca Önnu Jónu Son, ktorého som doteraz nepoznal, získal za posledné týždne niekoľko ocenení v komunite dizajnérov a programátorov. Ide o audiovizuálny zážitok a promo na jeho pripravovaný album. V priebehu nasledujúcich mesiacov bude spolu s krátkym filmom vydaných 11 skladieb.
Do oka mi padol aj web finančných expertov, ktorí pomáhajú ľuďom nastavovať plán na dôchodok. Na ich biznis majú netradičnú online prezentáciu s podarenými 3D animáciami. Metafora, s ktorou pracujú, hovorí, že vám nastavia trasu na ceste do dôchodku. Bude to ako let balónom ponad nehostinnú krajinu. Dôchodok je o túrach na hory a chate niekde v talianskych Alpách, kde trávite čas s kamošmi. Nie o každodennom boji o prežitie.