August
Dokončujeme web pre Teach for Slovakia, z ktorého máme veľkú radosť. Na našom webe nájdete novú case study o spolupráci so Slovakia.travel. Na začiatku septembra spúšťame novú identitu a webstránku pre produkt Fingera od Innovatrics. Pripravili sme aj novú stratégiu pre komunikáciu značky Agáty by Cresco, ktorá sa pretaví do kampane od októbra.
Od septembra sa začína postupne používať náš refresh identity pre Eximbanku, ktorú vítame medzi našimi doterajšími bankovými klientmi – Tatra bankou a Národnou bankou Slovenska.
V auguste sme si však boli hlavne užiť svadbu nášho motion dizajnéra Jakuba Koričanského a predstavili sme sa tam aj ako Echt hudobná skupina.
Čo robí dobrý webdizajn?
Pre mňa je to synergia kľúčových oblastí, na ktorých stojí web – vizualita, obsah, technológia a použiteľnosť. Zosúladenie všetkých týchto oblastí je to, čo robí projekty náročnými, ale ak sa to naozaj podarí, výsledok je uspokojivý pre všetky strany – klienta, zákazníka aj štúdio.
Čo robí dobrý user experience?
Situácie, keď používateľ ani nerozmýšľa nad tým, ako dizajn používať. Všetko nájde tam, kde to očakáva a zároveň vykoná akcie, ku ktorým ho dizajnové riešenie cielene navedie.
Čo robí dobrého dizajnéra/dizajnérku?
Otvorenosť, empatia a zvedavosť. Všímam si, že kvalitní dizajnéri sú ako špongie, ktoré nasávajú podnety zo svojho okolia a potom ich aplikujú v rôznych kontextoch vo svojich dizajnoch.
Čo je nevyhnutné pre tvoj kreatívny proces?
Mentálna pohoda, pokoj a 100 % focus. Ak mám toto splnené, dokážem sa dostať do flowu, kedy nevnímam nič iné než prácu a iba tvorím, skúšam, zahadzujem a objavujem.
Čo je pre teba relax a oddych?
Keď sa ráno zobudím a viem, že v daný deň nemusím nič. Mať občas dni bez povinností, kedy je len na mne a mojej nálade, či budem hrať XBOX, pozerať seriály, športovať, výletovať, alebo len tak tráviť voľné chvíle s najbližšími. Výborne si dokážem vyčistiť hlavu najmä pri lyžovaní a bicyklovaní, kedy sa musím sústrediť len na danú aktivitu a na nič iné nemyslím.
Čo je najbližší trend vo webdizajne?
Variabilita a sloboda v tvorbe. Denne sledujem Awwwards a aj rôzne iné zdroje inšpirácie a všímam si obrovskú rôznorodosť v prístupe k tvorbe webov. Či už sa bavíme o interaktívnych 3D elementoch, variable fontoch, zaujímavých mikrointerakciách atď. Mám pocit, že možnosti sú úplne neobmedzené a limituje nás len vlastná kreativita. Ak by som spomenul spoločné atribúty, ktoré môžem považovať za trend, respektíve nevyhnutnosť, sú to – kvalitný storytelling, nápaditosť, interaktivita. Je to v princípe čokoľvek, čo udrží pozornosť návštevníka a prinesie mu kvalitný zážitok.
Praktický tip Ako sa nestratiť v zmenách dizajnu vo Figme
Michal Chovaňák, CTO & Partner
Prechod od návrhu dizajnu k naprogramovanému webu alebo aplikácii si vyžaduje viac iterácií a úprav. Možno potrebujeme dostať do jedného z komponentov viac textu, nové dáta alebo celkovo potrebujeme zmeniť copywriting či doplniť nový, doteraz chýbajúci komponent. Je to živý proces a sledovanie zmien dizajnu sa môže pekne zamotať.
Figma nedávno spustila nový režim pre vývojárov (Dev Mode), ktorý nám okrem iného pomáha lepšie sa orientovať v zmenách. Funkcia, ktorá rozuzlí popísaný problém, sa volá Compare changes. Umožňuje vidieť, kedy bol Frame alebo komponent naposledy upravený a porovnať zmeny vykonané v rôznych bodoch histórie. Napríklad výborné je, že si teraz vieme vedľa seba porovnať starú a novú verziu celej podstránky webu, kliknúť si na konkrétnu zmenu – povedzme v texte – a Figma automaticky zoomne konkrétne miesto.
Vrelo odporúčam prednášku z konferencie Config, ak vás zaujíma nový Dev Mode. Svoje si tam nájdu dizajnéri aj developeri.
RecenziaHow not to plan, How brands grow a Rýchlokurz geniality
Erika Kľúčiková, Copywriterka
Prednedávnom som úspešne ukončila 5-ročné štúdium marketingovej komunikácie na UTB v Zlíne a toto sú 3 knihy, ktoré mi počas vysokej školy najviac otvorili oči. Odporúčam ich do každej marketingovej lavice alebo na pracovný stôl.
Sarah Carter & Les Binet: How not to plan
Praktická príručka, ako vytvoriť kampaň v rôznych fázach procesu. Pomocou zaujímavých prípadových štúdií a dlhoročných analýz autorov je veľmi prehľadne vysvetlená daná problematika. Oceňujem aj 2-minútové zhrnutie k získaným poznatkom na konci každej kapitoly.
Aký by to bol zoznam bez marketingovej klasiky? Na základe dlhoročných výskumov v nej Byron Sharp poukazuje na to, že niektoré zaužívané marketingové vzorce a názory nemusia vždy fungovať. Vďaka získaným dátam a konkrétnym príkladom z praxe nám predkladá princípy, ktoré pomohli značkám vyrásť. Na lepšie pochopenie odporúčam knihu čítať po častiach.
Ľudovít Ódor: Rýchlokurz geniality
Kniha sa ľahko číta a je pre všetkých, ktorí chcú chápať život v 21. storočí. Autor ju prirovnáva k bonboniére. Raz v nej natrafíte na niečo kakaové, inokedy marcipánové. Kapitoly sú ako také ochutnávky, ktoré keď vám zachutia, nájdete na ich konci zoznam odporúčanej literatúry na lepšie pochopenie. Kniha je propagáciou na poctivý vedecký výskum a zvedavosť, ktoré sú podľa autora stále najlepšou cestou k porozumeniu sveta okolo nás.
Tipy na zaujímavé weby
Michal Chovaňák, CTO & Partner
Barcelonská dizajnová škola Elisava spustila nový web. Na prvý pohľad je to čítanková hierarchia písma, nápaditosť veľkých fotografií, prehľadná navigácia a jednoduché animácie. Podobne, ako sme v Echte navrhli web pre VŠMU, je aj ich stránka postavená na desiatkach komponentov, ktoré uľahčili editorom správu obsahu. Odporúčam sekciu Research.
Pri interaktívnych webových zážitkoch má zmysel prepájať umelcov (v tomto prípade Josepha Michaela) a technológie ako WebGL. Takto vznikol aj 3D animovaný model fotogrametricky naskenovaného stromu Samauma v amazonskom dažďovom pralese.
www.majesticsamauma.comPáči sa mi, keď vie webstránka v úvode odkomunikovať hlavnú myšlienku jednoduchou formou. Narazil som na firmu Twinbru, ktorá toto splnila výborne. Ide o knižnicu digitálnych látkových textúr, ktoré slúžia na vytváranie foto realistických renderov pre rôzne aplikácie od interiérov renomovaných nábytkov až po XR svet.
Úvaha
Špirála ticha
Jakub Ptačin, CEO & Partner
Nemecká politologička Elisabeth Noelle-Neumannová ako prvá použila v roku 1974 slovné spojenie „špirála ticha“. Označila tým fenomén, keď ochota ľudí otvorene, verejne a slobodne hovoriť svoje názory, závisí od ich podvedomého vnímania toho, ako populárne sú tie názory.
Ľudia, ktorí veria, že ich názory nezdieľa nikto iný, radšej zostanú ticho. Toto ich mlčanie zvyšuje dojem, že nikto iný nemyslí tak ako oni a to zvyšuje ich pocit izolácie a naopak umelo zvyšuje sebadôveru ľudí s väčšinovým názorom.
Preto, ak si nabudúce niečo budeš myslieť, ale pre svoj vnútorný pocit, že by to asi nebola populárna myšlienka, to nepovieš, spomeň si na špirálu ticha. Možno si v tej istej chvíli rovnakú vec vraví na rovnakom mieste viac ľudí, ale ostanú ticho rovnako ako ty.
O podobnej téme mám aj jednu kapitolu vo svojej knihe. Príliš veľa ľudí, čo majú čo povedať, je ticho a platí to bohužiaľ aj naopak.