Júl
Na našom webe nájdete novú case study o Kukla Scaffolding aj o brandingu pre reštauráciu Bistric (aj s nepoužitými konceptami). Na LinkedIn sme pridali zápisky z By Design Conference. Ako jednu z našich najväčších pridaných hodnôt pre klientov vnímame to, že sami podnikáme v rôznych oblastiach, a tak sa vieme lepšie vžiť do ich kože a do určovania priorít. Na Instagrame sme odprezentovali 3 gastro projekty, z ktorých 2 sú vlastnené a založené partnermi štúdia. V rámci našich CSR aktivít sme radi pomohli iniciatíve Verím v Slovensko s vizuálnou identitou, lebo aj my veríme v Slovensko!
Kde začína dobré zadanie?
Dobré zadanie začína jeho dobrou štruktúrou a jasne definovaným cieľom.
Nie je to žiadna raketová veda a ako má moja manželka v obľube hovoriť – všetko je o komunikácii, Jurko. A brief je v podstate forma komunikácie klienta voči štúdiu.
Pokiaľ sú informácie v rámci briefu správne pomenované, v správnom poradí a bez zbytočných omáčok, skôr dokážem pochopiť – PREČO to klient potrebuje a skôr sa dokážem dostať k odpovedi – ČO klient potrebuje.
Kde začína tvoja rola na projekte?
Z pohľadu partnera štúdia to v podstate začína prvým stretnutím s klientom pri každom novom projekte. No v pozícii art directora je to v momente, kedy potrebujeme nápady zhmotniť do vizuálnych výstupov. Mojou úlohou je v skratke, napríklad v prípade kampaní, určiť to, ako a hlavne prečo by mal akýkoľvek kampaňový asset tak či onak vyzerať.
Kde to nenecháš na iných, ale vždy to radšej spravíš sám?
Nechcem, aby to vyznelo sebecky, ale keď je to “cool” projekt, veľmi rád si pri ňom zašpiním ruky a nominujem sa do roviny „vykonávača”, alebo keď je to niečo, o čom nemám ani len páru, ako by som to vedel spraviť.
Druhé spomenuté je ale silnejší argument, prečo mám tendenciu sa projektov chopiť osobne – lebo ten pocit, keď to rozlúsknem a navyše to funguje a vyzerá dobre, je ako keď na prvý pokus zložíte nábytok z IKEA s 50-stranovým návodom. ♥️
Kde sa ti najlepšie vymýšľa a kde sa ti najlepšie sústredí?
Je pravdou, že kreatívny človek by za ideálnych podmienok mal dokázať byť kreatívny na počkanie. No na druhej strane – a z vlastnej skúsenosti – viem povedať, že tie najlepšie nápady vznikajú častokrát vtedy, keď nad akýmkoľvek zadaním dokážem mať dostatočný nadhľad. A keď už viem, na akú cestu sa mám vydať a potrebujem 100 % focus, nie je pre mňa až tak dôležitý samotný priestor, v ktorom sa nachádzam ako okolnosti, resp. môj fyzický a duševný stav. Keď moje ráno začína ľadovou sprchou, intenzívnym hodinovým tréningom v gyme a dobrými raňajkami, viem, že moje telo a hlava sú pripravené na to, aby som dokázal venovať 100 % focus akejkoľvek práci, ktorá má v ten deň čaká na stole.
Kde hľadáš inšpiráciu?
Na jednej strane nám kreatívcom či arťákom doba digitálna resp. doba internetu, celkom zjednodušila prístup k inšpirácii, ale zároveň – ako veľmi nám sťažila cestu k unikátnosti?
U mňa je to v súčasnosti skôr o tom, že sa snažím mať oči a uši otvorené a snažím sa o to, aby si inšpirácia našla skôr mňa, než ja ju.
Ale na druhej strane som s nástupom umelej inteligencie do kreatívneho procesu zaradil aj prácu s MidJourney. Vďaka nej dokážem relatívne rýchlo generovať stovky rôznych výstupov a nájsť možno aj niečo, o čom som nevedel, že to hľadám.
PS: A, samozrejme, akýkoľvek seriál na Netflixe pozerám len kvôli motion dizajnu v otváracom intre.
Kde v projekte končí tvoja rola art-directora?
Moja rola na projektoch v podstate nekončí nikdy – skôr sa presunie z roviny remeselnej do roviny supervízie. Napríklad, keď sme pred necelými dvoma rokmi rozbiehali SBB kampaň pre Tatra banku, mojou primárnou úlohou bolo definovať estetiku celej kampane z každého uhla pohľadu.
A keď viem, že je všetko dobre vymyslené, nastavené a verím, že to dokáže fungovať niekoľko rokov (a že verím svojmu tímu); mojou úlohou je už „iba” dohliadať na to, aby sa každý jeden výstup držal definovanej estetiky.
Kde varia najlepšie?
Všade tam, kde nemajú nerezovú sadu soľničky a koreničky na každom stole.
Juraj Zajačka, Partner & Art-director
Praktický tip Spotify bez zvuku
Maňo Balog, Senior Copywriter
Nebudem vám dávať tipy, ako sa píšu texty. Dám vám skôr tip na kreatívny doping. Napríklad, keď riešite naming, potrebujete zadeliť fakt niečo neokukané a napadajú vám samé generiká. Vtedy je čas na takzvaný Maňov manéver. Nechajte všetko tak, vyhľadajte si hudobné festivaly a preskrolujte si dôkladne ich line-up. Hudobné skupiny majú fakt kvalitné názvy, ktoré vás dokážu nakopnúť a vykopnúť dvere do nových kreatívnych priestorov. Rovnako dobre poslúžia názvy albumov a pesničiek, keď tápete pri hedlajnoch. Veď predsa sú to tiež „len” hedlajny. Nenájdete tam presne to, čo hľadáte, nie je to návod na obsluhu, ale názvy kapiel a ich diel dobre poslúžia ako kreatívny kofeín, instantná múza. Spotify je aj bez zvuku celkom dobrý tool pre copywritera.
RecenziaTrojhodinový rozhovor so Zdenom Chárom
Pavol Kyselica, Partner & Creative director
So Zdenom Chárom máme toho veľa spoločného – obaja sme sa narodili v Trenčíne, sme väčší ako väčšina našich kamarátov a máme radi hokej. Pred časom s ním vyšiel v podcaste Boris & Brambor trojdielny, takmer trojhodinový rozhovor. Keď odfiltrujete mierne otravný reklamný nános relácie a niektoré “wannabe” vtipné vsuvky moderátorov, tak sa dostanete k úprimnému a ľudskému príbehu o veľkom americkom slovenskom sne.
Zdeno Chára je pre väčšinu môjho (možno aj vášho) okolia v prvom rade hokejista-bitkár, ktorý vo svojej kariére dokázal vyhrať Stanley Cup, cenu pre najlepšieho obrancu NHL a dve medaily z Majstrovstiev sveta. Okrem športových spomienok je v tomto podcaste viacero momentov, ktoré presahujú hranice športu a sú univerzálne inšpiratívne:
Leadership – je to príbeh o tom, ako dokázal po príchode do Bostonu zmeniť kultúru tímu, ktorá bola dovtedy postavená primárne na “bad guys”. Rozpráva, ako dokázal chalan z Európy vysvetliť americkým a kanadským drsňákom princípy rešpektu k súperovi aj k mladším spoluhráčom a na tejto emócii sa mu podarilo vybudovať tím, ktorý vďaka zmene kultúry vyhral celú NHL.
Sebarozvoj – je to príbeh o tom, prečo si spravil kurz realitného makléra, prečo ovláda sedem jazykov (aj keď na prácu mu stačil jeden), akým spôsobom dokázal v pomerne vysokom veku zmeniť kompletne svoje stravovanie a prečo nikdy neprestal chcieť.
Ľudskosť – a je to príbeh o tom, že ho celou kariérou sprevádzali predsudky, pády a aj obrovské úspechy, a napriek tomu nikdy neuletel. Zostal až nenormálne obyčajný. Dokonca sa pri jednej spomienke na svoj draft do NHL trochu rozplače a ešte aj tento moment je tam absolútne autenticky úprimný.
Zdeno Chára je príbeh tvrdého profesionála prerasteného človečinou. Nech vám tento podcast zlepší deň tak ako mne. Link na prvú časť (ďalšie dve nasledujú):
Tipy na zaujímavé weby
Michal Chovaňák, CTO & Partner
Fanúšikovia filmov, vrátane mňa, uplynulé dni diskutujú o Nolanovom najnovšom filme Oppenheimer. Názory sa rozchádzajú, osobne som ocenil, že to nie je ďalší céčkový film, na ktorom mám chuť odísť po 15 minútach z kina. Za zmienku stojí domovský web, ktorý ponúka immersive experience v 3D.
Moderné technológie, jednoduché tvary, jasná hierarchia, skromné texty, príjemné farby. Úplne bez zbytočností je zostavený web francúzskeho výrobcu vypínačov.
Dlho som nezakopol o portfólio, ktoré by sa tak výrazne odlišovalo svojím konceptom. Multidisciplinárny freelancer z Amsterdamu trafil do čierneho, keď svoj web navrhol ako interaktívne noviny. V reálnom svete si web dokonca zalomil do tlače a dá sa čítať.
Úvaha
Lekcia z 20. storočia pre značky 21. storočia
Jakub Ptačin, CEO & Partner
Dnešnú úvahu som nepísal, len nešikovne preložil, lebo by som to nevedel napísať lepšie ako Jeremy Bullmore.
Už dávno zosnulý Len Heath, vtedy však mal niečo po štyridsiatke, predal svoj podiel v reklamnej agentúre a zobral ma na obed. Po obede mi ponúkol, že ma odvezie späť do mojej kancelárie. Protestoval som – moja kancelária nebola ani 10 minút chôdze – no Len trval na svojom. Keď sme prišli k jeho autu, pochopil som prečo. Bol to krásny, žiarivý, elegantný aj arogantný najnovší model Aston Martin. Bolo to prvýkrát, čo som sedel v aute Aston Martin a veru ma to nesklamalo.
„Možno vás bude zaujímať, prečo som si kúpil toto auto,“ povedal Len.
„Kúpil som ho, pretože som videl naň reklamu."
„No, to sa mi páči," povedal som.
„Ale to nie je to zaujímavé," povedal Len. „Zaujímavé je, že som tú reklamu videl, keď som mal 14."
Prečítaj si viac na tomto linku.