Jún
Jún bol mesiacom prezentácií a schválených konceptov, z ktorých však ešte nemôžeme nič ukázať. Nový web pre vynikajúcu vzdelávaciu organizáciu, brand pre dodávateľa fotovoltaiky, rebranding veľkej detskej cestovky, ale aj kampaň globálnej streaming služby. Čaká nás aktívne leto a ak hľadáte tipy, čo ste na Slovensku ešte nezažili, prelistujte si našu vlaňajšiu promo knihu slovenského turizmu pre Slovakia.travel.
Ako prekladať informácie medzi dizajnérmi a programátormi?
Nie je pravda, že si dizajnéri a programátori nevedia porozumieť. Nie sú to dve odlišné entity z rozdielnych vesmírov. Stereotyp je, že sú dizajnéri tvrdohlaví, neoblomní a programátori sú stroje bez emócií. V skutočnosti takýto stereotyp napĺňa len málokto z nás.
Bariéru vnímam v jazyku, ktorým komunikujeme. Ak sa chcem s niekým dorozumieť, tak sa potrebujem naučiť základy jeho jazyka. Dizajnér komunikuje farbami, písmom, geometrickými tvarmi a programátor hlbokým pochopením technologií. Mať náhľad do oboch „svetov”, pomôže rozotrieť tvrdú hranicu medzi nimi. Nehovorím, že dizajnér by mal vedieť programovať a naopak. Mám na mysli scenár, keď si obe strany navzájom otvorene odovzdávajú svoje názory a obavy. Programátor vie ponúknuť alternatívy – táto časť môže byť obzvlášť náročná – poznám veľmi podobné riešenie, môžeme to skúsiť? Dizajnér ponúka vynaliezavosť – takto som nad tým rozmýšľal, toto robí celý web unikátnym, potrebujeme to dokonalé, alebo pokojne aj toto sa mi páči, chcem to tak skúsiť. Nekomunikovať by bola premrhaná príležitosť. Bolo by to ako vo fabrike, kde by z dopravníkového pásu šiel stále rovnaký dizajn a kód.
Dôležité je teda vytvoriť priestor na komunikáciu, zapojiť do projektu všetkých od začiatku. Môžeme to nazvať dizajn šprint pre chudobných (menšie budgety).
Ako pracovať s umelou inteligenciou pri programovaní?
Úplný prehľad nemám, nestíham to všetko nasávať. Mám pocit, že každý deň sa zverejní nový AI tool a nový článok o tom, ako AI nahradí programátorov.
Mám nainštalovaný Github Copilot (odporúčam aj Github Copilot Labs). Má to krásny názov – Váš párový programátor. Pri programovaní častokrát píšeme repetitívny kód stovkykrát dookola. Toto za nás teraz otrocky robí Copilot. Dopĺňa kusy kódu priamo v editore. Tiež vie navrhnúť zložitejšie funkcie. Spomínam si, keď sme ho v Echte skúšali prvýkrát, keď uzrel svetlo sveta. Pozerali sme na obrazovky a potom na seba v nemom úžase.
ChatGPT používam, keď si potrebujem naštudovať nejakú tému alebo technický koncept. To, či mi články alebo knihy niečo dajú, sa vlastne dozviem, až keď ich prečítam. Ak správne formulujem otázku, viem do pár sekúnd dostať výcuc extrémneho množstva dát. To je úžasná superpower.
Ako pracovať s obsahom pri návrhu webu?
Úplne ideálne je mať obsah, s ktorým sa dá pracovať. S “Lorem Ipsum” sa web navrhnúť nedá. Keď potrebujem od klienta niečo na úvod, aby sme mohli pracovať, tak používame Priority guides. Jednoducho povedané, potrebujeme textový dokument s hierarchicky usporiadaným reálnym textom, aktívnymi prvkami a vysvetlením. Napríklad úvodná sekcia na domovskej stránke bude mať nadpis, krátky perex, tlačidlo, ktoré pôjde na kontaktný formulár a obrázok, na ktorom chcú hneď na prvú ukázať svoj produkt.
Potom príde rad na nás. Navnímame pripravený obsah, identifikujeme slabé miesta, doplníme náš vstup, dáta a know-how. Prejdeme si to spoločne a iterujeme, až kým budeme spoločne s klientom spokojní.
Ako sa pripraviť na redizajn webu?
Toto je veľmi dôležitá otázka, ďakujem. Web zohráva významnú úlohu pri marketingovej komunikácií a imidži značky. Treba sa rozhodne pripraviť na to, že redizajn vyžaduje veľa času a námahy aj na strane klienta.
V úvode je našou úlohou položiť správne otázky, pomôcť klientom formulovať problém, ktorý treba riešiť a pomenovať všetky očakávania. Napríklad tradičné – „Chceme vyzerať ako Apple”. Za tým je vždy niečo skryté a my to musíme pochopiť. Klienti majú mnoho skúseností, najlepšie poznajú svoj biznis, svojich používateľov aj to, čo potrebujú. Máme vlastný dotazník, ktorý nám v tomto pomáha. Začneme pracovať až po jeho vyplnení. Nikdy nie predtým.
Kedy sa tebe robí najlepšie?
V týchto dňoch robíme na redizajne webu pre vzdelávaciu organizáciu. Pripravili sme prvé dva koncepty v rámci Kickoffu, ktoré podľa mňa dopadli výborne. Oba koncepty z vlastnej iniciatívy testovali na svojej cieľovke, úplne nezávisle na nás – vo vlastnej réžii. Na základe toho viem povedať, že to dopadne super. Je z nich cítiť, že chcú mať čo najlepší výsledok. Záleží im na tom a je to pre nich dôležité. My cítime, že robíme zmysluplnú prácu a dáme zo seba to najlepšie.
Ako na lepší time management?
Každému funguje niečo iné. Overili sa mi dve veci. Každé ráno si zapíšem na papier, čo potrebujem daný deň robiť a to sa snažím dodržať. Je to zložité, ale zároveň odmeňujúce. Zložité v tom, že musím samého seba dobre poznať, aby som si toho naložil presne toľko, koľko viem zvládnuť. Keď to v daný deň splním, v mojom mozgu sa spustí fontána dopamínu a som spokojný sám so sebou.
Pri time managemente je dôležité plánovať, ale aj niečo spraviť (get shit done). Na to sa potrebujem sústrediť. Druhé pravidlo som odpozeral od môjho youtubového mentora Aďa Hubermana – z jeho podcastu o sústredení. Pracovný deň mám rozdelený na dve až tri približne 90-minútové okná, počas ktorých robím náročné úlohy. Medzi nimi mám pauzy, počas ktorých stále pracujem na menších úlohách, ktoré nevyžadujú toľko koncentrácie, napr. maily, Slack a pod. Je za tým celá veda o tom, ako funguje naše telo a mozog v ultradiánnom rytme.
Ako balansovať sedenie za počítačom?
Odpoviem hneď na prvú – silovým a aeróbnym cvičením. Sedím za počítačom veľmi dlho a ak by som nerobil kalisteniku a nechodil plávať, rozpadol by som sa. Doslova. Nemal by som po práci na nič energiu. Keď idem podvečer na tréning, tak nielen že som urobil pre seba niečo dobré, ale mám paradoxne aj dobité batérie. Literatúra je v tomto veľmi striktná. Nestačí ísť raz za týždeň do posilky, ale je potrebné mať aspoň 3 silové tréningy a 2 aeróbne aktivity – kľudne aj bike, skate alebo surf.
Ako rozvíjať svoje silné stránky?
Popisujem to zjednodušene sám pre seba tak, že náš mozog pracuje podobne ako AI. Čím viac informácií a vnemov dostane, tým viac sa rozvíja v konkrétnej oblasti. Nájsť si čas je v skutočnosti ľahšie, ako si všetci myslíme. Problém je udržať svoju pozornosť na konkrétnej veci. Ak sa do toho mám nútiť, tak nevydržím. Keď ma to však baví, tak to je prirodzené. Neviem sa od toho odtrhnúť, hltám informácie a zrazu zistím, že sú 4 hodiny ráno. Prihlásim sa na kurzy, idem na tréningy, chodím na eventy. Prerastie to postupne do môjho jadra.
Je ťažké nájsť to, čo nás baví. Neviem, či sa to dá inak, ako iba skúšať veľa vecí. Raz ma Jakub zavolal na Pyšný štít do Vysokých Tatier. Ani som poriadne nevedel, do čoho idem. Zrazu sme stáli pod obrovským kopcom, pripnutí na lane s vysokohorským vodcom a liezli sme do výšky 2623 metrov. Mal som strach. Vôbec som netušil, že ma to bude baviť, ale keď som stál hore, tak to bolo krásne. Nezabudnem na to. Odvtedy sme pochodili takmer všetky kopce vo Vysokých Tatrách. Vždy sme si našli čas.
Zhrnuté v skratke – ak ma niečo baví, tak sa z toho stane moja silná stránka.
Bonusová otázka: Ako na muscle-up?
To je úplne jednoduché. Pravidelne cvičiť, jesť zdravo, žiadny junk, nepiť alkohol, nefajčiť, vyhýbať sa stresu a mať dobrý spánok. Asi preto ho poriadne ešte neviem.
Praktický tip Bold veľkosť písma
Maťo Pyšný, Senior Designer & Typograf
Detail má jednu unikátnu vlastnosť. Keď ho raz zbadáš, už ho vidíš všade.
Bold je štýl písma, ktorý sa v texte používa na zvýraznenie informácie. Vzniká zhrubnutím ťahov štýlu Regular. Písmeno však nenaberá svoju hmotu vo všetkých smeroch rovnako, (aby sa zmestilo na “Em Square” matricu), ale viac sa zhrubuje smerom dovnútra. Takto sa biele vnútorné priestory písmen (counters) stávajú menšími ako má štýl Regular, a preto sa Bold často javí menší.
Fix
Print: Pre štýl Bold si nastavím veľkosť písma niekde medzi 101 – 105 %.
Display: Boldu namiešam tmavší odtieň čiernej ako Regularu. Napríklad #000000 ku #383838.
Recenzia The Creative Act, Rick Rubin
Maroš Ľuba, Partner
“The awareness happens first as a pure connection with the object of your attention. If something strikes me as interesting or beautiful, first I live the experience. Only afterward might I attempt to understand it.”
To, že existuje Rick Rubin, som zistil iba nedávno a teším sa, že ma zastihol až po desiatich rokoch v kreatívnom priemysle. Rick je z môjho pohľadu kombinácia kreatívnej systematickosti Edwarda de Bonna, extrémneho vlastníctva Jocka Willinga a budhistického sebavedomého pokoja poloosvieteného šaolinského mnícha. Kniha The Creative Act je krásna sonda do hlavy tohto pápeža hudobného priemyslu s krásnymi presahmi do dizajnu a umenia ako takého.
Je to výborná príručka na kultiváciu začínajúcich dizajnérov a svieže zhrnutie všetkého, čo je potrebné vedieť o kreativite.
P. S.: Rick má aj perfektné interviews, okrem toho trojhodinového s Hubermanom, kde dve a pol hodiny hovorí Huberman. :)
Úvaha
Multidisciplinarita aka „Nebyť expert je úplne OK.”
Juraj Zajačka, Partner
Tento trošku krkolomný názov v sebe nesie užitočný prínos do (nielen) pracovného života v komunikačnom štúdiu. Vďaka rozširovaniu vedomostí a zručností dokážete pre komplexnejšie problémy hľadať komplexnejšie riešenia a na akýkoľvek „problém” sa dokážete pozerať z rôznych pohľadov.
Multidisciplinaristom sa nemôžete chcieť stať, ním sa skrátka stanete.
U mňa nebolo nikdy cieľom vedieť „všetko”. Vždy ma bavilo pracovať na niečom novom, na niečom inom. Vždy som rád prijímal nové výzvy a nikdy som neostal iba pri jednej oblasti. Keď som sa ale pri otázke – „V čom si expert?” alebo „Na čo sa špecializuješ?” – ťažko snažil ukázať prstom na jednu oblasť, tak ma to zo začiatku trápilo. Veď predsa dlhé roky dávam do práce všetko (a to aj vtedy, keď sa nikto nepozerá), tak ako je možné, že nie je jedna oblasť, v ktorej excelujem? Trvalo mi to dlhšie, ale našiel som odpoveď.
Na prvý pohľad určite znie lepšie byť expertom na stratégie, branding či na typografiu. V našom štúdiu však môžem pri každom projekte spolupracovať s top ľuďmi v odbore a práve multidisciplinarita je koncept, vďaka ktorému dokážem byť pre tím v mojej pozícii partnera relevantným lídrom. Nie takým, pre ktorého je alfa-omega „iba” deadline, ale ktorý vie do diskusie priniesť hodnotné poznatky, ktorý rozumie tímu a je tlmočníkom medzi rôznymi rolami jeho členov. Vzájomne sa dopĺňame a rešpektujeme, lebo ja viem, že oni vedia – a oni vedia, že ja viem tiež.
Ale viete, čo je na tom celom najlepšie? Že sa na konci dňa dokážem spoľahnúť nielen na svoj tím, ale aj na seba. Ak je to treba, rád si „zašpiním ruky” pri akomkoľvek projekte; či už je to vizuálna identita, web design, motion design, 3D vizualizácie, produkcia spotu, koncept eventu – alebo skrátka, keď treba odniesť niečo ťažké.
Ak aj vás trápi táto otázka a stále sa hľadáte, skúste sa na to pozrieť z iného uhla. Vôbec nevadí, že v jednej veci neexcelujete. Ak ste dobrý, napríklad v piatich odboroch, tak multidisciplinarita je vašou najsilnejšou stránkou.
No ale ako sa zlepšiť? Mám na to dve rady:
1) Dajte tomu čas. Robte stále, čo vás baví a robte to naplno, alebo
2) ak ste dobrý v piatich odboroch, nájdite si aj šiesty. :)
Tipy na zaujímavé weby
Michal Chovaňák, CTO
Posledné týždne ma baví experimentovať s knižnicou Three JS a celkovo s 3D-čkom. Existuje pojem Immersive experience a pri webstránkach znamená ponúknuť návštevníkovi pútavý zážitok alebo naratív. Má vyvolávať emócie, rozprávať príbehy, prezentovať produkty, alebo len zabaviť. Takéto stránky vyžadujú pokročilejšie technológie, ale aj techniky pri dizajnovaní, napríklad treba vymyslieť celý storyboard podobne ako pri videách. Pár príkladov zo sveta z rôznych segmentov:
Interaktívna mapa 11-hektárového vinárstva vo Francúzsku
https://chartogne-taillet.com/enRealitná spoločnosť, ktorá zjednodušuje ľuďom život technológiami
https://wanderjaunt.thoughtlab.com/Portfólio kreatívneho developera
https://bruno-simon.com/Svadobná agentúra v Japonsku
https://prior.co.jp/discover/enPrezentácia umeleckých produktov
https://mfisher-apollonas.com/