Máj
Po vlaňajšom vytvorení vizuálneho systému pre IAB Slovakia sme im práve spustili nový web, ktorý systém ďalej rozvíja. Reštaurácia Bistric v Záhorskej Bystrici s našou identitou otvára brány už 1. júna. Tento mesiac sme mali aj úspešné prezentácie v zahraničí – najskôr Ingolstadt a Stromaufwärts festival o Brandtruth a trikoch, ako osloviť Gen Z a aj pre fínsky inkubátor Kiuas, keďže máme pre startupy šikovný Brand birth balíček.
Špeciálna ponuka – ostáva posledných 20 lístkov na svetovú dizajn konferenciu By Design Conference, ktorú spoluorganizujeme a bude už o 10 dní. Ak nemáš ešte lístok, napíš na jakub@studioecht.com a pre odberateľov tohto newslettera máme sympatickú last-minute zľavu.
Ktorý trend ťa najviac v poslednej dobe zaujal?
Posledné roky môžeme sledovať presun pozornosti trhu na Generáciu Z, ktorá už teraz tvorí najväčšiu skupinu užívateľov na internete. Pred dvoma týždňami som mal o tom prednášku v nemeckom Ingolstadte. Komunikácia značiek na túto cieľovku je častokrát neautentická a rozpačitá, pretože si tvorcovia myslia, že aj oni sú mladí a ešte predsa rozumejú mladým. Generácia Z je digitálna, diverzitná, provokatívna, čarovná, fascinujúca, ale hlavne živá. Takže ak pre ňu chcete vytvoriť niečo fungujúce, nájdite si čas ich skutočne počúvať. Tak ako sme to robili pre študentský účet Tatra Banky alebo pre Holoride.
Ktoré otázky by si mal klient pred novou identitou najskôr zodpovedať?
Môžeš robiť čokoľvek na svete. Prečo robíš práve to, čo robíš?
Vieš to, čo robíš, vysvetliť 6-ročnému dieťaťu alebo 70-ročnej panej?
Pomáha ti tvoja značka napĺňať firemné ciele a umožňuje ti využiť potenciál trhu?
Ktoré otázky by si mal dizajnér pred novou identitou najskôr zodpovedať?
Mám dostatočné kapacity sa naplno venovať tomuto projektu? Naozaj naplno?
Diagnostikoval som s klientom skutočný problém, ktorý ideme spolu vyriešiť?
Dohodol som sa s klientom jasne na licenciách a majetkových právach finálneho výstupu?
Ktoré značky to podľa teba robia dobre?
Newyorská značka parfémov Le Labo, ktorá má perfektne upratanú a konzistentnú komunikáciu a, samozrejme, výborné unisex produkty. Je to učebnicový príklad toho, ako firma môže dlhodobo ťažiť z vopred dobre nastavenej brand stratégie. Ak vás zaujíma ich celý príbeh, veľmi pekné spracovanie ponúka Brand Balance Magazín číslo 65.
Japonský maloobchodný predajca MUJI s ich extrémne racionálnym výrobným prístupom a cieľom predávať dostupné a kvalitné produkty. Darí sa im to vďaka dôkladnej selekcii materiálov a zjednodušovaní balenia. Jednoduchosť berú smrteľne vážne. Až tak vážne, že ani jeden ich produkt alebo balenie neobsahuje logo. Držia sa filozofie – dobrý dizajn a kvalita majú hovoriť sami za seba.
Ktoré štúdiá to podľa teba robia dobre?
Zámorské štúdio Collins a ich pracovný prístup, ktorý kombinuje empirickú biznisovú pragmatickosť so svojráznou vizuálnou umeleckosťou. Ich uvažovanie je krásne zachytené v príbehu o zajacovi, ktorý predáva v lese banjo.
Ďalším je severské Snøhetta – právom nazývané multidisciplinárne štúdio. Je to kreatívny klaster prepájajúci architektúru, interiérový dizajn, produktový a grafický dizajn. Ak ste si niekedy idylicky predstavovali, aké super by to bolo, keby architekti a dizajnéri pracovali spolu od začiatku projektu, Snøhetta je výkladná skriňa konzistentnosti a detailu. Táto zrejmosť je číra ako okná reštaurácie pod vodou, ktorú navrhli v Nórsku.
Briana Collinsa a Heddu Lilleng som mal možnosť stretnúť osobne na By Design Conference minulý rok a určite odporúčam navštíviť konferenciu aj tento rok. Ja osobne sa veľmi teším na Payal Wadhwa zo svetoznámeho frog.co.
Ktoré veci mimo dizajnu robia lepších dizajnérov?
Akékoľvek hobby. Kritické časti dizajnérskej práce sú nájdenie správneho insightu a spoľahlivá exekúcia finálneho výstupu. Ak chce dizajnér generovať skvelé metafory, musí inhalovať množstvo rôznorodých informácií a zážitkov.
A čo tá exekúcia? Ak som si naplánoval na víkend surfovačku, exekúciu spravím efektívnejšie, akoby som ten víkend obetoval a strávil za počítačom. Preto sa vždy pýtame dizajnérov na ich hobby. Je to jeden z kompasov, že ich time management funguje.
Ktoré miesta na surfovanie sú tvoje najobľúbenejšie?
Baví ma juh Portugalska, hlavne v zime. V okolí Sagres je množstvo pekných pláží, ktoré sú blízko seba, vždy si môžeš vybrať tie najlepšie vlny. Moje obľúbené kolečko sú pláže Zavial, Tonel a Beliche a, samozrejme, supermarkety s Pastéis de Nata pekárňami.
Praktický tip Autolayout vo Figme
Juraja Porubän, Senior Digital Designer
Pri práci s Figmou som si zvykol držať dizajny striktne v autolayoute. Či už tvoríte weby, prezentácie alebo príspevky na social media. Tento prístup uľahčuje a zrýchľuje prácu najmä pri dopĺňaní obsahu, zapracovávaní feedbackov od klienta, pri prototypovaní, ale aj v prípade, ak migrujete dizajn do web buildrov, ako sú Framer či Webflow. Táto funkcia vám veľmi jednoducho udrží nastavené pravidlá layoutu, ako sú spacingy a paddingy, poradie objektov a ponúka široké možnosti modifikácie. To znamená, že máte slobodu pri tvorbe, ale nemusíte stále myslieť na to, či máte medzi objektami rovnaké medzery.
Recenzia Krásne maličkosti
(2023, komediálna dráma)
Rebecca Schulzová, Account manažérka
Seriál pre všetkých (a nielen) tých, ktorých zaujme, ako predošlé životné skúsenosti a trauma, ktorú si so sebou nesieme, dokážu ovplyvniť naše každodenné rozhodnutia.
Protagonistka Clare prevedie divákov počas 8-dielnej série svojím životom. Dovolí nám nahliadnuť do paralely medzi dospievaním, vzťahom k jej mame a vlastnou cestou materstvom, manželstvom a kariérou „uznávanej autorky”.
Kombinácia úsmevno-dramatického príbehu a hereckého výkonu Kathryn Hahn vám nedovolí sa do poslednej scény tejto minisérie odtrhnúť.
Námet inšpirovaný rovnomennou knihou autorky Cheryl Strayed. Seriál môžete sledovať na Disney+.
Úvaha
Platenie daní a čistá hra je najväčší biznis hack
Pavol Kyselica, kreatívny riaditeľ
Jedno zo základných pravidiel podnikania je, že ak potrebujete viac peňazí ako práve máte, existujú len dve možnosti – menej míňať, alebo viac zarábať.
Na jedno aj druhé potrebuje mať človek dokonalý prehľad o tom, čo sa deje vo firme a na jej účte. Množstvo podnikateľov sa však snaží ušetriť, alebo zarobiť cez rôzne skratky, „optimalizácie” alebo triky v štýle – nebudeme mať terminál a ušetríme na bankových poplatkoch. Pritom to stojí viac času, práce a vo finále aj peňazí, ako keby nechali financie „na systém” a sústredili sa na svoj vlastný biznis.
Ak musíš na konci roka špekulovať, z čoho zaplatiť dane, lebo ti to nevychádza, tak si pravdepodobne spravil chybu už niekde oveľa skôr.
Dá sa finančné riadenie firmy nastaviť tak, aby bolo prehľadné, fér a ešte aj zarábalo?Platenie daní a dodržiavanie všetkých legislatívnych pravidiel je najväčší biznis hack. Pretože ten, kto do tohto systému vstúpi (účtovník, právnik, dodávatelia, zamestnanci, majiteľ) má jasne dané mantinely, ktoré sú všeobecne platné a pozná ich každý. Bez ohľadu na kvalitu alebo úroveň byrokracie, tie môžu byť vždy lepšie. Hack totiž spočíva v tom, že tieto pravidlá v danom čase a danom štáte jednoducho rešpektujeme. Neohýbame, ale využívame ich efektívne, s dobrým plánovaním a minimálnymi nákladmi.
Je slovenský trh na toto dostatočne emancipovaný? A majú slovenskí podnikatelia dostatočnú finančnú gramotnosť na to, aby svoje firmy uriadili?
Otvorenie tém finančného plánovania, nastavenia ekonomickej štruktúry, výberu vhodných online a offline nástrojov je z môjho pohľadu obrovská a neprebádaná šanca, ako posunúť celý trh dopredu. Či už z pohľadu bánk, investičných spoločností alebo ekonomických nástrojov. Mať obsahovú platformu, ktorá pomôže definovať kritéria na výber účtovníka, alebo aby nastavenie celého reporting a controlling mixu dávalo zmysel aj z PR hľadiska. Mám v šuflíku už dlhšie jeden edukačno-kampaňový koncept na túto tému, pokiaľ máte okolo seba firmu, ktorej jej toto uvažovanie blízke, pokojne ich s nami spojte.
Pointou tohto uvažovania (okrem toho, že sa snažím zjednodušiť prácu všetkým partnerom v štúdiu) je jednoduchá motivácia:
Ak ste sa rozhodli podnikať a dokážete predať produkt alebo službu, o ktorú je záujem, tak by bola veľká a zbytočná chyba na tom nezarobiť len kvôli tomu, že máte neporiadok vo financiách.
Tipy na zaujímavé weby
Michal Chovaňák, CTO
Evervault
Vizuálne uchopiť vysoko technické témy, ako šifrovanie, únik údajov a zároveň byť unikátny, je náročné. Jednak kvôli abstraktnosti, ale aj obsiahlej konkurencii. Službe Evervault sa podarilo odlíšiť šikovným prepojením jednoznačných vizuálnych metafor s animáciami a interaktivitou. Odporúčam pozrieť use case pre File Encryption (vytvorené v ThreeJS) a Credentials.
Lightship
Web Lightship je vzorom toho, ako prepojiť identitu značky s webom. Premyslenými UX/UI animáciami zdôrazňujú detaily, ktorým by užívatelia mali venovať pozornosť. Páči sa mi, ako priamočiaro venujú pozornosť dôležitému obsahu. Aj produkt je zaujímavý. Ich elektrický kempingový príves Lightship L1 môžu ťahať elektrické automobily bez toho, aby to ovplyvnilo ich dojazd.
Grids
“Grids are just tools, but these tools are powerful”. Týmto posolstvom uvádza ukrajinské štúdio svoj edukačný web o gridoch. Informačnú hodnotu webu dopĺňa vynaliezavý dizajn, uprataná typografia a kombinácia rôznych scrolovacích animácií.