Apríl
Tento týždeň sa spúšťa projekt Vydrica Designers s tým najexkluzívnejším bývaním v Bratislave aj s vizuálnou identitou od nás. Spustili sme komunikačný koncept prezentovania inovácií Nové na N pre Denník N s vynikajúcimi výsledkami hneď po nasadení. Perfektné výsledky má aj aktuálna kampaň pre projekt Agáty, ktorému sme robili komunikačnú stratégiu, identitu aj web.
Ako neprestať začínať?
Pestovať svoju zvedavosť.
Najskôr je asi dobré si povedať, či je vôbec dobré neprestať začínať. Ja si myslím, že áno a že to je dokonca životne dôležité – nielen z profesionálneho, ale aj zo zdravotného hľadiska. Začnem profesionálnym – schopnosť udržať si myseľ začiatočníka je pre každého, kto sa venuje nejakej téme roky do hĺbky, kľúčové. Bez mysle začiatočníka sa naše videnie ľahko stane tunelové a budeme používať v minulosti fungujúce vzorce aj tam, kde nefungujú.
A teraz k samotnému začínaniu – ja neprestávam začínať pri každom našom klientovi, lebo sa od neho najskôr veľa učím. O kvalite jogurtov, o umelej inteligencii robotov v skladoch, o firemnej kultúre aj o špecifikách výroby pohodlných legín. Okrem toho si užívam začiatky podnikania v iných oblastiach, lebo mi ukazujú a dokazujú, aké obmedzené je moje videnie. Viem, že vďaka tomu dokážem prinášať vyššiu hodnotu aj klientom Echtu. Hikemates ma robí lepším stratégom, By Design lepším kreatívnym riaditeľom a Bistro 24 ma robí lepším dizajnérom, lebo sa na veci dokážem pozrieť v ich komplexite a každý deň mi pripomínajú, že nič neviem.
Myseľ začiatočníka a jej trénovanie na nových a nových aktivitách, ktoré sa musí učiť a prispôsobovať sa im, vám možno aj oddiali Alzheimera. Myslím, že je to tiež celkom dobrý dôvod, prečo neprestať začínať.
Ako si vyberať členov tímu?
Hodiť ich do vody a nechať plávať.
Akékoľvek portfólio alebo referencie nepovedia toľko, ako 2 týždne u nás v štúdiu. Pozveme si ťa k nám sadnúť a budeme na teba sem-tam hádzať aktuálne zadania. Okrem toho sa budeme rozprávať, obedovať aj obchádzať na záchode. Takéto testy vždy veľmi rýchlo a efektívne ukážu obom stranám, či sme pre seba dobrý fit alebo nie. Môžeš byť super talentovaný a môžeme si aj vážiť tvoju prácu, no spolu nám to nemusí fungovať a niekde inde by ti to sadlo lepšie. Nechceme strácať náš ani tvoj čas.
Ako na udržateľnosť projektov?
Vedieť ich v správnom čase ukončiť.
Udržateľnosť je podľa mňa v nastavení zmysluplných cieľov a rastu. Každá firma nemusí robiť miliardové tržby. Udržateľnosť je pri správne nastavených cieľoch a aj v správnych ľuďoch. Tu nadviažem na predchádzajúcu otázku – nájdi ľudí, pre ktorých je tento projekt/firma súčasťou ich životného poslania, a ak si to dobre nastavil ekonomicky, projekt prežije desaťročia. Stane sa tak preto, lebo ľudia v ňom budú najviac a najlepšie napĺňať svoje poslanie a prirodzene vychovávať aj ďalších.
Ako vydržať?
Spoznať sa.
Pracovať so svojím prirodzeným nastavením. Ja si potrebujem veľké projekty rozdeliť na menšie časti a nájsť si v nich „pitstopy”, ktoré v sebe skrývajú určitú formu odmeny, ktorá ma motivuje pokračovať. Okrem toho na moju blbú povahu funguje aj to, keď niečo poviem verejne – potom to už musím dokončiť.
Základný tip na výdrž je spoznať sa. Ak sa spoznáš, vieš si dávať realistické ciele. Môžu byť ambiciózne, ale musia byť realistické. Výdrž za každú cenu nemá zmysel.
Ako na unikátnosť?
Unikátnosť plynie z uvoľnenosti.
Z kŕču sa rodia nepodarené kópie a umelina. Otázka je teda skôr, ako na uvoľnenosť. Tá plynie z poznania a z akceptovania seba samého. To podľa mňa platí nielen pre ľudí, ale aj pre firmy a značky. Spoznať sa, počúvať sa, akceptovať sa a potom na tom stavať. Ak sa budeš venovať svojim slabým stránkam, zlepšíš ich prinajlepšom na priemer. Ak sa budeš venovať svojim prirodzene silným stránkam, budeš najlepší na svete. Alebo aspoň na Slovensku.
Ako na značky?
Najskôr je podľa mňa potrebné riešiť biznis.
Dávajú základné čísla zmysel? Hneď po uprataní biznis stratégie sa nám jasnejšie ukazujú možnosti pozicioningu budúcej značky. Možnosti a priestor na trhu kombinujeme s megatrendami a hlavne tým, čo je vám autentické a prirodzené. Naším cieľom je potom značku nastaviť čo najjednoduchšie a najzrozumiteľnejšie, aby sa s ňou dalo dobre pracovať každému v tíme (pozor: nie len marketérom!). 100-stranový dokument nebude nikto používať. Stratégiu značiek navrhujeme cez náš Brandtruth™ framework pre nové značky; značky, ktoré potrebujú refresh alebo nový nádych a aj pre nové projekty zabehnutých firiem. Až potom na tom postavíme vizuálnu identitu, komunikačnú kampaň, web a čokoľvek, čo bude treba.
Najskôr však späť k číslam a späť k tomu, v čom ste prirodzene silní a unikátni.
Jakub Ptačin
CEO
Praktický tipSip a WhatFont?
Pavol Kyselica, kreatívny riaditeľ
Roky sa venujem tvorbe vizuálnych identít a z celého procesu ma najviac baví jeho začiatok, keď sa definuje vizuálny look & feel značky. Často to robím pomocou príkladov od iných značiek a obrázkov, ktoré ma na internete v dobrom vyrušia. Úplným základom každej dobrej identity je jej písmo a farebnosť. Na ich zber používam dva šikovné pluginy.
Ak na vás vyskočí farba alebo paleta, ktorú potrebujete rýchlo zrecyklovať, alebo použiť do skice, tak vyskúšajte plugin “Sip”. Je tak jednoduchý, že sa najprv budete čudovať, prečo treba platiť 10 dolárov, ale keď si raz na to zvyknete, veľmi ochotne ich oželiete.
Druhým mojím pomocníkom je plugin “WhatFont”. Na počkanie vám vytiahne info o každom písme – vrátane veľkosti, spacingu a použitých rezov. Sú to síce veci, ktoré si na pár klikov dokážete vytiahnuť aj priamo z kódu, ale prečo si neušetriť čas a námahu, keď je to zadarmo.
Či už tie písma a farby potrebujem použiť hneď, alebo si ich ukladám na neskôr, tak hlavnou pointou je priebežný a široký archív grafických príkladov na skladanie moodboardov. Pomocou týchto pluginov si písma a farby archivujem instantne bez potreby ich niekde dodatočne ukladať. Šetrí to čas aj priestor.
P.S.: Na podobnom princípe funguje aj funkcia “Save” na Instagrame s následným roztrieďovaním. Najprv si však dobre vyberte, ktoré kanály budete odoberať, aby sa vám následne obrázky v “explore” tabe príliš nezlievali dokopy.
Recenzia
Knihy Chvála stínů a Wabi-Sabi
Martin Gross, Full-stack dizajnér
Chvála stínů / Džuničiró Tanizaki
Tradíciu japonskej estetiky svojou esejou priblížil Džuničiró Tanizaki. Poukazuje na to, ako svetlo a tieň ovplyvňujú naše vnímanie priestoru, tvarov, predmetov, chutí a vytvárajú tak z toho estetický zážitok. Jemnocit nás môže japonská filozofia naučiť lepšie vnímať a odhaľovať veci, ktoré sú bežnému pozorovateľovi skryté. Táto esej bola napísaná v tridsiatych rokoch 20. storočia a jej presah a posolstvo sú nadčasové a môžeme z nej čerpať aj dnes.
Japonská estetika Wabi-Sabi je odpradávna spojená s čajovým obradom. Prijímanie vecí nedokonalých, neúplných a nestálych. Leonard Koren v tomto diele, určenom pre básnikov, filozofov a dizajnérov, hlbšie približuje tento koncept. Vedie k novému videniu sveta, ktorý je dnes zameraný na dokonalosť, symetriu, čistotu a technologický pokrok. Má tak blahodárny účinok na to, ako obdivovať krásu vecí jednoduchých a prostých.
3 zaujímavé web stránky
Gorazd Ratulovský, UX dizajnér
Prístupnosť v dizajne je čoraz väčšia téma a nedávno som aj ja narazil na zaujímavý zdroj. Neurodiversity Design System obsahuje štandardy a princípy pre neurodiverznú skupinu návštevníkov.
https://kisk.phil.muni.cz/100metod
Výskumníci z Masarykovej univerzity dali dokopy 100 metód, ktoré pomáhajú dizajnérom v rámci dizajnového procesu – najmä vo výskumnej časti. Ak by ste takúto pomôcku mali radi v tlačenej podobe, môžete si ju objednať vo forme kartičiek.
https://www.olexdsgn.com/figgpt
ChatGPT je veľká kontroverzia a vzniká veľa dohadov, či je vhodné používať AI v kreatívnej brandži alebo nie. Posúdenie nechám na každom z vás, ale nedávno som natrafil na plugin, ktorý vie pomôcť dizajnérom pri generovaní „dummy” textov, ktoré sú aspoň trošku príbuzné téme a nemusí sa použiť žiadne Lorem Ipsum.
Späť k prístupnosti. Tento nástroj pomáha dizajnérom zistiť, či je farebnosť v súlade s WCAG štandardmi.
Úvaha
Kompromis skrýva skutočný problém
Michal Chovaňák, CTO
Kedy robíme kompromisy? Prečo ich robíme? Sú riešením, alebo naopak tvoria problémy?
Ak na chvíľu potlačím ego, môžem slobodne napísať, že kompromisy sú pri našej práci prirodzené a dokonca želané. Nie sme autorské štúdio geniálneho umelca, ale poskytovateľ najlepšej možnej služby pre našich klientov. Máme jasne určené hranice – technické, brandové aj biznisové. Kompromisy nie sú problém. Problém začína, keď kompromisy robíme príliš skoro.
V Echte som CTO a môj mozog je mozgom technickým. Neustále identifikuje problémy a hľadá optimálne riešenia. Ak niečo zaváňa kompromisom, pre moju myseľ je to hneď výzva identifikovať skutočný problém, ktorý sa pod tým skrýva a zároveň nájsť riešenie. Keďže som nielen inžinier, ale aj spolumajiteľ firmy alebo spoluorganizátor King of The North, uvedomujem si aj druhú stranu. Nielen ČI dokážem nájsť riešenie, ale aj ZA KOĽKO času, energie a prostriedkov. Identifikovanie problému a jeho riešenie je vo svojej podstate definícia dizajnu. Ich následné triedenie, prioritizácia a riešenie tých naozaj zásadných v danom rozpočte a čase je u nás definíciou správneho prieniku dizajnu a biznisu.
Je pre nás kľúčové, aby všetci rozumeli cieľom a možnostiam projektu, a tak vedeli určiť, ktorý kompromis za to stojí a kedy ho naopak nie sme ochotní urobiť. V Echte už pri úvodných skiciach prepájame brand stratégov, UX dizajnérov, web dizajnérov s developermi. Nemusí to byť míting v zasadačke, môže to mať formu komentárov vo Figme alebo na Google Drive. Kľúčové je pre nás nenechať nič nevypovedané a spolupracovať. Ak to splníme, namiesto vynúteného kompromisu prichádza vzájomné porozumenie a funkčné riešenie.
Izolovaný brand dizajn, izolované UX, izolovaný vývoj webu podľa nás nefungujú – musia spolu znieť ako zohratá kapela.
A teraz si pusti túto pesničku, aby sme boli na jednej vlne v otázke, čo vlastne znamená zohratá kapela.