Február
Pre Brightpick od Photoneo, ktorý doteraz získal od investorov už 53M$ a jeho roboty automatizujú sklady po celom svete, sme pripravili novú webstránku. Ešte v roku 2021 sme pre nich navrhli komunikačnú stratégiu The first pick najmä pre americký trh. Pomohli sme im vybrať názov a vytvoriť výraznú vizuálnú identitu. Na webe nám pribudla nová case study o redizajne značky Surfoffice a písal o tom aj BrandNew magazín. Komunikačná stratégia Slobodu nápadom pre Tatra banku a jej segment malých a stredných podnikateľov sa vo februári dostala aj do televízie a funguje vynikajúco.
Čo robí dobré písmo?
Spacing. Písmo je nástroj na konzervovanie myšlienky. Ak písmo vizuálne nepodporuje vyjadrenie danej myšlienky, môže byť geniálne navrhnuté, ale skrátka nefunguje. Platí to aj naopak. Ak objektívne zle spravené písmo podporuje myšlienku, je to skvelé písmo pre tento účel.
Čo robí dobrý dizajn?
Menej je viac. A ak naozaj treba veľa, tak potom všetko. Máločo medzi týmito dvomi extrémami má potenciál byť dobré.
Čo robí dobrého dizajnéra / dizajnérku?
Citlivosť. Dizajnér je tlmočník, ktorý vizuálne komunikuje smerom k pozorovateľovi. Dobrý dizajnér si uvedomuje zodpovednosť, ktorá pramení z tohto monológu. Preto sa snaží k publiku čo najviac priblížiť. Nemôžem robiť identitu pre futbalový klub, keď som nikdy nebol na ich zápase. Etiketu nápoju, ktorý som nikdy nepil… A samozrejme, nekompromisné remeselné prevedenie.
Čo je nevyhnutné pre tvoj kreatívny proces?
Ceruzka. Priestor na hru, špekulovanie, čarbanie, blúdenie… a potom vždy ustúpiť o krok dozadu a pozrieť sa na to ako na celok (ideálne po šlofíku).
Čo je Dysfont a prečo je?
Dizajn pre dyslektikov. Písmo, ktoré vytváram pre ľudí s dyslexiou a/alebo vizuálnym stresom preto, aby nám uľahčilo každodennú prácu s textom. Ambícia Dysfontu je stať sa platformou dizajnu pre ľudí s poruchami učenia.
Čo je tvoja nekončiaca inšpirácia?
Život. Okolitý svet. Všetko, čo sa okolo mňa deje, vyvoláva vo mne určitú emocionálnu odozvu. Snažím sa túto odozvu pretlmočiť do vizuálneho jazyka. Moje logá sú osobnosti, vizuálne identity malé mestečká či organizmy. Charaktery v ilustráciách majú za sebou celý príbeh a osobnostný profil.
Čo je dobrá kniha?
Objekt, ktorý keď čítaš, tak nevieš, že čítaš. Dobrá kniha má svoju veľkosť, váhu, povrchovú úpravu, tuhosť papiera, vôňu… Je to fyzická schránka na myšlienky autora. Dobrá kniha je buď „neviditeľná” (ani neviem, že čítam), alebo svojou formou pomáha dopovedať zámer autora textu.
Bonus: Čo koláda alebo káva?
Káva.
3 ľudia, ktorých sa oplatí sledovaťTomáš Beňadik, Business Development
Robert Greene:
Autor kľúčových kníh o povahe ľudí, majstrovstva a toho, ako funguje hra, ktorú ľudia hrajú v snahe o úspech. Čítajte na vlastné riziko.Ryan Holiday:
Niekdajší študent Roberta Greena, bývalý marketingový riaditeľ American Apparel a tiež bývalý mediálny manipulátor. Aktuálne autor (fascinujúcich a mimoriadne hodnotných kníh), kníhkupec a proponent stoickej filozofie ako životného operačného systému.Ido Portal:
Predstaviteľ “Movement Culture” a tancujúci filozof, ktorý má čo naučiť ďaleko nad rámec toho, ako sa hýbať lepšie a byť zdravší.
Tip pre animátorov a ilustrátorov
Jakub Koričanský, Head of Motion Design
Pre motion dizajnérov, pracujúcich v Adobe softvéroch, je najväčší kameň úrazu spolupráca medzi kreslením (Illustrator) a rozhýbaním objektov (After Effects).
Natívne by tento proces zahŕňal zložitú prípravu scény rozsekaním objektov do samostatných vrstiev a import ‘.ai’ súboru do Adobe After Effects. Celý tento komplikovaný proces dokáže úplne odstrániť jednoduchý plugin Overlord. Vďaka nemu viem všetky objekty instantne vložiť z jedného programu do druhého – a sú ready na animovanie.
Objekty kopíruje ako reálne vektory na rovnakú pozíciu a v rovnakej veľkosti, ako boli nakreslené. Takisto pracuje aj s textami a gradientami.
Nepoznám praktickejšiu funkciu, ktorá by mi takto výrazne zjednodušovala workflow.
Recenzia
Juraj Zajačka, Partner
Som veľký fanúšik varenia a ešte väčší fanúšik jedenia. Sebe samému sa teda nedivím, že pri výbere akejkoľvek destinácie ma v prvom rade zaujíma to, či sa tam viem chutne najesť.
Na mojej poslednej ceste do Thajska som sa (našťastie) čírou náhodou ocitol na ostrove Koh Chang v jednej útulnej reštaurácii s názvom Khao Kwan Restaurant, ktorá konečne zodpovedala moju niekoľkoročnú otázku: „Ako sa dá pri varení využiť pomelo?” Predsa Pomelo salad!
Plating ma, samozrejme, prekvapil, keďže šalát bol servírovaný ako pár jednohubiek v maličkej „miske" z ryžového papiera v kombinácii s Pad kra pao a zdobený jedlými kvetmi.
ALE, bolo to šťavnaté, bolo to voňavé, malo to niekoľko textúr a úprimne? Tento podnik v mojom subjektívnom rebríčku schoval do vrecka aj Michelin-ské hviezdy z Bangkoku.
Úvaha
Jakub Ptačin, CEO, Partner
Sweetspot.
Na veľkosti záleží. A platí to nielen pri výbere firmy, s ktorou idete spolupracovať, ale aj pri svojom vlastnom profesnom posune vpred. Ak si vyberieš projekt, ktorý je príliš nad tvoje aktuálne schopnosti, skončí to fiaskom. Ak si naopak vyberieš projekt príliš jednoduchý, neposunieš sa. Najlepší výsledok prinášajú projekty tak akurát náročné, ktoré v zdravej miere vyzývajú sa zlepšiť, no zároveň nie sú úplne mimo našu ligu.
Tento “sweetspot” sa snažím hľadať a pravidelne posúvať u našich ľudí v Echte, no platí to aj pri klientoch. Je dôležité vybrať si dodávateľa vhodnej veľkosti pre svoje zadanie. Nemôže to byť pre nich príliš malé a jednoduché, ale ani príliš zložité a komplexné zadanie.
Lepšie výsledky dostanem od lokálneho štúdia, pre ktoré je zadanie výzvou „tak akurát" náročnou, ako od globálneho lídra, pre ktorého to je malý a nepodstatný projekt (aj keď vám to nepovedia do očí). Mali sme tú česť pracovať s pár odfláknutými identitami svetových štúdií za státisíce eur.
Platí to však aj naopak: ak zadáte svoje zadanie niekomu príliš malému na jeho komplexitu, budete to musieť zadávať znovu a míňať vaše peniaze, ale najmä opäť svoj čas.
My sme tak akurát veľkí na veľké a komplexné zadania, no stále tak akurát malí na skutočne osobný prístup a zmysluplné vzťahy.
Web inšpirácie
Michal Chovaňák, CTO, Partner
Zaujala ma nostalgia Y2K, ktorej presah do webdizajnu sa stáva čoraz populárnejší. Zámerná nedokonalosť, nízke detaily, metalické farby, svojrázna ikonografia. Ponúkam vám výber webov, na ktoré som natrafil pri rešerši pre jeden z našich projektov.
public---domain.com
Starší web zosnulého zakladateľa značky Off-White, Virgila Abloha, je digitálny archív všetkých prác pre Nike, ktorý sa chová ako zastaraný interface Macu. Web má skrytých pár Easter eggs, nájdete ich?starface.world
Známa skincare značka Starface. Od šialených farebných kombinácií až po pozadia oblakov pri produktoch. Odporúčam About sekciu, ktorá je zalomená v štýle ikonického textu zo Star Wars.sitabellan.com
Otvorte na vlastné riziko. Blikajúce pozadia, prehistorické 3D modely, rozblurrovaný text, alebo prostredie inšpirované rozhraním old school Windowsu. Web excentrickej Sita Abellan, španielskej DJ, modelky, dizajnérky a štylistky.A keď tak nad tým uvažujem, za najlepší slovenský Y2K dizajn považujem Fb Annu.